Na hlavný obsah

EMA schválila podanie tretej dávky vakcíny

Ide o preparát Comirnaty.

EMA schválila podanie tretej dávky vakcíny
Na snímke ampulky vakcíny proti covidu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Foto: TASR/AP

Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok (4. 10.) súhlasila s tým, aby sa ľuďom nad 18 rokov podávala tretia dávka vakcíny proti covidu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Informovala o tom agentúra AFP.

„Podporné dávky Comirnaty (vakcíny od Pfizer/BioNTech) sa môžu zvážiť v prípade ľudí vo veku 18 rokov a starších, a to najskôr šesť mesiacov po druhej dávke,“ uvádza EMA.

Uvedené odporúčanie sa týka len osôb, ktoré netrpia poruchou imunitného systému. Agentúra posudzovala celú záležitosť približne mesiac.

EMA okrem toho rozhodla, že tretia, tzv. posilňujúca dávka vakcíny od BioNTech/Pfizer, a tiež očkovacej látky od firmy Moderna, sa môže podávať aj osobám s veľmi oslabeným imunitným systémom, a to minimálne 28 dní po druhej dávke.

Ide vôbec o prvé rozhodnutia tohto európskeho regulačného úradu vo veci aplikovania tretích dávok proticovidových vakcín. Mnohé európske krajiny sa však už rozhodli podávať tretiu dávku vakcíny ešte pred zverejnením oficiálneho stanoviska EMA.

Agentúra ešte posudzuje možnosť podávania tretej dávky vakcíny od spoločnosti Moderna ľuďom, ktorí nemajú oslabenú imunitu. Kedy EMA zverejní svoje stanovisko v tejto veci, zatiaľ nie je známe.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet