Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v utorok (5. 10.) rozhodol v neprospech Ruska v najmenej 17 samostatných prípadoch policajného násilia proti zadržaným osobám. Informovala o tom tlačová agentúra Belga.
Prvý rozsudok spája osem rôznych prípadov zlého zaobchádzania zo strany ruskej polície proti osobám zatknutým v rokoch 2007 až 2015. Ide o dílerov drog, osoby podozrivé z krádeže alebo aj o bežných ľudí zadržaných v podnapitom stave.
Použili násilie, aby si vynútili priznanie
Vo všetkých prípadoch, ktoré riešila súdna inštancia Rady Európy (RE), ruská polícia použila proti zadržaným osobám násilie, aby si vynútila ich priznania: či už išlo o údery, vykrúcanie rúk alebo v niektorých prípadoch aj o použitie elektrických paralyzérov.
ESĽP upozornil, že polícia všetkých sťažovateľov, ktorí sa obrátili na súd v Štrasburgu, zatkla kvôli podozreniam zo spáchania rôznych trestných činov a priestupkov. Po tom, ako tieto osoby strávili rôznu dobu v rukách vyšetrujúcich orgánov, lekári u nich zistili a potvrdili zranenia rôznej závažnosti.
Súd upozornil, že tieto dôkazy postačujú na potvrdenie skutočností, ktoré uvádza žalujúca strana a ESĽP ich považuje za „dôveryhodné“.
Interné vyšetrovanie bez výsledkov
Štrasburský súd spresnil, že vysvetlenia poskytnuté Moskvou k všetkým predmetným prípadom „nemožno považovať za uspokojivé a presvedčivé“. Dodal, že interné vyšetrovania ruských orgánov týkajúce sa zlého zaobchádzania so zadržanými nepriniesli žiadne výsledky.
Vo všetkých preverovaných prípadoch ESĽP skonštatoval, že v skúmaných prípadoch došlo k porušenie článku 3 Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý sa týka zákazu mučenia.
Na základe utorňajšieho verdiktu musí Rusko zaplatiť ôsmim sťažovateľom odškodné vo výške od 11 100 do 30 000 eur, celkovo ide o sumu približne 178 000 eur.