Na hlavný obsah

Gašparovič a Vičan sú vinní z korupcie, rozhodol súd

Podľa obžaloby žiadala dvojica úplatok 400 000 eur.

Gašparovič a Vičan sú vinní z korupcie, rozhodol súd
Na snímke Ladislav Vičan na špecializovanom súde. Foto: TASR

Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Gašparovič je vinný z korupcie. Rozhodla o tom vo štvrtok (21. 10.) samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Ružena Sabová. Rovnako bol uznaný za vinného aj bývalý policajt Ladislav Vičan.

Súd v tejto súvislosti uložil Petrovi Gašparovičovi trest 11 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia. Taktiež dostal peňažný trest 50 000 eur. V prípade, že by ho nezaplatil, súd určil náhradný trest 15 mesiacov väzenia navyše.

Ladislavovi Vičanovi zase súd vymeral trest 10 rokov väzenia v ústave so stredným stupňom stráženia a peňažný trest 40 000 eur. Ak by ho nezaplatil, náhradný trest v jeho prípade je jeden rok väzenia.

V prípade oboch obžalovaných určil súd ochranný dohľad po dobu dvoch rokov. Vičanovi má tiež v prospech štátu prepadnúť auto. Verdikt súdu zatiaľ nie je právoplatný.

Podľa obžaloby žiadala dvojica úplatok 400 000 eur od podnikateľa Dušana Bočkaya za uvoľnenie jeho zablokovaného firemného majetku zo strany Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS).

Ten mal po zaplatení uvoľniť bývalý šéf KÚFS Ľudovít Makó. Prvých 200 000 eur zaplatil podnikateľ pred zrušením predbežného opatrenia, potom prípad oznámil na polícii.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko