Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Gréci pomáhajú lodi neschopnej plavby so 400 migrantmi

Snažia sa ju dostať do prístavu.

Gréci pomáhajú lodi neschopnej plavby so 400 migrantmi
Na archívnej snímke plavidlo gréckej námornej fregaty a plavidlo s migrantmi. Foto: TASR/AP

Príslušníci gréckej pobrežnej stráže sa snažia dostať do prístavu malú nákladnú loď s približne 400 migrantmi na palube, ktorej zlyhal motor vo východnej časti Stredozemného mora pri ostrove Kréta. Informovala o tom v piatok (29. 10.) agentúra AP.

Nákladnú loď plávajúcu pod tureckou vlajkou lokalizovalo grécke pátracie a záchranné plavidlo východne od Kréty. Tamojšie úrady predtým informovali, že loď je vážne poškodená a potrebuje pomoc.

Bezprostredne nič nenasvedčovalo tomu, že by bol niekto na palube v zlom zdravotnom stave. Štátna príslušnosť cestujúcich ani posádky nebola známa.

„Teraz je dôležité dostať loď do bezpečného prístavu,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ oboznámený s operáciou.

Podľa pobrežnej stráže sa plavidlo vydalo na more z Turecka a pravdepodobne malo v úmysle dostať sa do Talianska, kde sa migrantov často snažia prepraviť pašerácke gangy.

Pobrežná stráž uviedla, že vzhľadom na počet ľudí na lodi ide „o jednu z najväčších pátracích a záchranných operácií vykonaných vo východnom Stredomorí“.

Grécko za posledných 18 mesiacov posilnilo kontrolu námorných hraníc, čo viedlo k tomu, že tam z Turecka prichádza značne menej migrantov, ktorí smerujú priamo do Talianska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet