Na hlavný obsah

Guterres kritizoval Taliban, že neplní sľuby. Zároveň varoval pred kolapsom Afganistanu

Nemecko sa s Talibanom dohodlo na pokračovaní pomoci.

Guterres kritizoval Taliban, že neplní sľuby. Zároveň varoval pred kolapsom Afganistanu
Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres. Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres naliehal v pondelok (11. 10.) na medzinárodné spoločenstvo, aby zabránilo kolapsu afganskej ekonomiky a vyzval radikálne islamistické hnutie Taliban, aby prestalo porušovať svoje sľuby a umožnilo ženám pracovať a dievčatám prístup ku všetkým úrovniam vzdelávania, informovala agentúra AP.

„V súčasnosti, keď sú finančné aktíva krajiny zmrazené a rozvojová pomoc pozastavená, sa afganská ekonomika rozpadá,“ povedal Guterres novinárom v sídle OSN v New Yorku. „Banky sa zatvárajú a základné služby, ako napríklad zdravotná starostlivosť, boli na mnohých miestach pozastavené,“ dodal.

Podľa šéfa OSN sa otázka poskytnutia finančnej injekcie Afganistanu s cieľom zabrániť hospodárskemu kolapsu odlišuje od tých, ktoré sa týkajú uznania Talibanu, zrušenia sankcií, zmrazených afganských aktív či obnovenia medzinárodnej pomoci.

Guterres uviedol, že finančná hotovosť môže byť Afganistanu poskytnutá „bez porušovania medzinárodného práva“.

Nemecko bude pokračovať v poskytovaní pomoci

Nemecko bude pokračovať v poskytovaní pomoci Afganistanu. S odvolaním sa na nemeckú delegáciu to v pondelok uviedlo afganské radikálne hnutie Taliban.

Nemecký osobitný zástupca pre Afganistan a Pakistan Jasper Wieck a veľvyslanec v Afganistane Markus Potzel sa v katarskej Dauhe stretli s delegáciou Talibanu vedenou afganským ministrom zahraničných vecí Amírom Chánom Muttakínom.

Nemecká delegácia označila novú vládu Talibanu v Afganistane za „realitu“ a dodala, že krajina bude pokračovať vo vzájomných vzťahoch s Afganistanom, uvádza sa vo vyhlásení hnutia.

Taliban povedal predstaviteľom Nemecka, že hnutie sa  zaviazalo zaistiť bezpečnosť zahraničných diplomatov a humanitárnych organizácií. Delegácia podľa Talibanu uviedla, že podobné stretnutia sa budú konať aj v budúcnosti.

Guterresa znepokojuje porušovanie sľubov

Guterresa zároveň podľa vlastných slov znepokojuje porušovanie sľubov, ktoré dal Taliban afganským ženám a dievčatám. Afganský ľud podľa neho „nemôže byť kolektívne trestaný za to, že sa Taliban nespráva dobre“. Zdôraznil, že humanitárna kríza v Afganistane rastie a postihuje najmenej 18 miliónov ľudí, čo predstavuje polovicu populácie krajiny.

Radikálne fundamentalistické hnutie Taliban prevzalo moc v Afganistane v polovici augusta. V septembri predstavilo svoju dočasnú vládu, ktorej šéfom sa stal jeden zo zakladateľov hnutia, mulla Mohammad Hasan Achúnd, figurujúci na sankčnom zozname OSN.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet