Na hlavný obsah

Japonský premiér: Vypúšťanie kontaminovanej vody z Fukušimy nemožno odkladať

Krajina ju chce odvádzať do Tichého oceánu.

Japonský premiér: Vypúšťanie kontaminovanej vody z Fukušimy nemožno odkladať
Na snímke jadrová elektráreň Fukušima Daiči. Foto: TASR/AP

Plánované vypúšťanie odpadovej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima I nemožno napriek obavám miestnych obyvateľov odkladať, uviedol v nedeľu (17. 10.) nový japonský premiér Fumio Kišida. Informovala o tom agentúra AP.

Kišida na prvej návšteve elektrárne od nástupu do funkcie dodal, že jeho vláda sa bude snažiť uistiť obyvateľov okolia o technickej bezpečnosti projektu likvidácie tejto odpadovej vody.

Krátka návšteva Kišidu v elektrárni bola zameraná na jej pokračujúce vyraďovanie z prevádzky a veľké množstvo upravenej, no stále rádioaktívnej vody v závode.

„Som presvedčený, že otázka tejto vody je kľúčovou otázkou, ktorú nemožno odkladať,“ povedal premiér po prehliadke.

Japonská vláda a prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO, v apríli oznámili plány na vypustenie odpadovej vody do Tichého oceánu, ktoré by malo prebiehať od jari 2023 niekoľko desaťročí.

Proti tomuto plánu ostro vystúpili rybári, miestni obyvatelia i susedné krajiny vrátane Číny a Južnej Kórey.

Kontaminovaná chladiaca voda uniká z poškodených reaktorov od katastrofy z roku 2011. Vodu odčerpávajú zo suterénu a uskladňujú v približne 1 000 nádržiach, ktorých kapacita podľa prevádzkovateľa postačí nanajvýš do konca budúceho roka.

Japonskí predstavitelia uvádzajú, že likvidácia tejto vody je nevyhnutná na vyčistenie elektrárne, pričom jej vypustenie do oceánu je najrealistickejšou možnosťou.

Japonsko požiadalo Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE) o podporu s cieľom zabezpečiť, že táto operácia bude spĺňať bezpečnostné normy, vrátane úpravy vody tak, aby úroveň rádioaktivity bola pod zákonnými limitmi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet