Na hlavný obsah

Juhoafrická republika neschválila používanie Sputnika V

Môže za to obava, že podávanie tejto látky môže prispieť k šíreniu HIV u mužov.

Juhoafrická republika neschválila používanie Sputnika V
Na snímke ampulky s ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu COVID-19. Foto: TASR

Juhoafrická republika (JAR) neschválila používanie ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V pre obavy, že podávanie tejto očkovacej látky by mohlo prispieť k šíreniu nákazy vírusom HIV u mužov. Informoval o tom v pondelok (18. 10.) Juhoafrický regulačný úrad pre zdravotnícke výrobky, ktorého správu citovala agentúra AFP.

K tomuto rozhodnutiu dospel úrad na základe výskumov bezpečnosti modifikovaného adenovírusu Ad5, ktorý obsahuje ruská vakcína, v súvislosti s HIV. Ako ďalej uviedol úrad, spoločnosť, ktorá v JAR požiadala o schválenie vakcíny Sputnik V, nepredložila dôkazy, že táto látka by mohla byť bezpečná v „prostredí vysokého výskytu HIV“.

Medicínsky časopis The Lancet ešte vlani upozornil, že v rámci testov vakcíny proti AIDS sa zistila zvýšená náchylnosť neobrezaných mužov na infekciu vírusom HIV, ak boli pred zaočkovaním nakazení adenovírusom Ad5.

Ako takisto vlani napísal časopis Science, na adenovírusových vektoroch, aj keď nie Ad5, sú postavené aj vakcíny od spoločností Johnson & Johnson a AstraZeneca. Pri týchto adenovírusoch však nie sú dôkazy o zvýšenom riziku infekcie vírusom HIV, dodal vtedy časopis.

V JAR používajú vakcíny od spoločností Johnson & Johnson a Pfizer/BioNTech a tiež čínsku látku Sinovac. Sputnik V zatiaľ nemá schválenie od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aj keď ho podávajú už vo viac než 40 krajinách.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet