Na hlavný obsah

Koniec plynovej krízy v Moldavsku? Krajina sa dohodla s Ruskom

Kontrakt s Gazpromom vypršal koncom septembra.

Koniec plynovej krízy v Moldavsku? Krajina sa dohodla s Ruskom
Na ilustračnej snímke tlakomer plynovodu. Foto: TASR/AP

Moldavsko a ruský štátny koncern Gazprom v piatok (29. 10.) oznámili, že sa dohodli na predĺžení zmluvy o dodávkach zemného plynu do tejto postsovietskej krajiny o päť rokov, pričom dodávky sa majú začať od 1. novembra. Informovala o tom agentúra AFP.

Moldavsko čelilo vážnemu nedostatku plynu po tom, čo Moskva zvýšila ceny tejto komodity. V tejto súvislosti krajina vyhlásila výnimočný stav a po prvý raz sa obrátila na iného dodávateľa než na Rusko – podpísala zmluvu s Poľskom.

Gazprom uviedol, že k predĺženiu dohody došlo za „obojstranne výhodných podmienok“. Dohodu sa podarilo dosiahnuť na rokovaniach medzi podpredsedom moldavskej vlády Andreiom Spinuom a šéfom Gazpromu Alexejom Millerom v Petrohrade, kde má Gazprom svoje sídlo.

Kontrakt Moldavska s Gazpromom vypršal koncom septembra. Gazprom síce predĺžil zmluvu do konca októbra, avšak zdvihol ceny. Spinu v tom čase uviedol, že pre Moldavsko, najchudobnejšiu európsku krajinu, to „nie je spravodlivé ani realistické“.

Moldavská vláda tiež tvrdila, že Moskva posiela do krajiny oveľa menej zemného plynu ako zvyčajne. V stredu ponúkla Moldavsku pomoc dodatočných 60 miliónov eur na riešenie súčasnej krízy EÚ.

Moskva opakovane čelila kritike, že stanovuje ceny plynu podľa náklonnosti vlády danej krajiny ku Kremľu. Kritici preto Rusko podozrievali z politicky motivovaných rozhodnutí vzhľadom na to, že Moldavsko je po vlaňajšej zmene vlády viac prozápadne orientované. Rusko takéto obvinenia odmieta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet