Na hlavný obsah

Muž, ktorý odhalil mučenie v ruských väzniciach, žiada o azyl

Požiadal o politický azyl vo Francúzsku.

Muž, ktorý odhalil mučenie v ruských väzniciach, žiada o azyl
Foto: TASR

Ruský programátor menom Sergej, ktorý ľudskoprávnym aktivistom odovzdal archív ruskej väzenskej správy s videozáznamami mučenia zadržaných a väzňov, požiadal o politický azyl vo Francúzsku. Podľa spravodajského webu Meduza.io o tom informoval ľudskoprávny web Gulagu.net.

Ako objasnili aktivisti za ľudské práva, programátorovi sa s pomocou zamestnancov Výboru proti mučeniu podarilo odísť  z Ruska a potom cez Bielorusko odcestoval do severnej Afriky, odkiaľ v noci na sobotu (16. 10.) odletel do Paríža.

Mučenie väzňov a sexuálne útoky

Muža v Rusko odsúdili na deväť rokov za obchodovanie s drogami. Počas výkonu trestu bol správcom monitorovacích kamier v nemocnici Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) vyhradenej pre pacientov s tuberkulózou. Webu Gulagu.net poskytol 40-gigabajtový archív videí o mučení väzňov a o sexuálnych útokoch, ktorých boli terčom.

Po tom, čo ochrancovia ľudských práv začali zverejňovať videá z archívu, bolo začatých sedem trestných konaní pre podozrenie zo spáchania sexuálneho útoku a zneužívania funkcie. Päť zamestnancov FSIN, ktorí boli podľa ochrancov ľudských práv zapojení do mučenia, prišli o zamestnanie.

Frakcia komunistov v Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu, navrhla parlamentný prieskum a vyšetrovanie prípadov mučenia a znásilnenia v ruských väzniciach. Túto iniciatívu však vládna strana Jednotné Rusko zablokovala.

Viac ako tisíc videosúborov

Zakladateľ ľudskoprávneho projektu Gulagu.net Vladimir Osečkin začiatkom októbra vo vysielaní rozhlasovej stanice Echo Moskvy oznámil, že jeho organizácia získala viac ako tisíc videosúborov Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN).

Súbory podľa Osečkina potvrdzujú systematické prejavy násilia voči odsúdeným vo väzenských zariadeniach v Irkutskej, Saratovskej a Vladimirskej oblasti. Sú medzi nimi i zábery z väzenskej nemocnice v Saratovskej oblasti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet