Pre nedostatok pohonných látok muselo na Haiti zatvoriť či výrazne obmedziť svoje fungovanie 50 nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Uviedla to v stredu (27. 10.) agentúra EFE s odvolaním sa na údaje Detského fondu OSN (UNICEF).
Ďalším desiatkam zariadení hrozí podobný osud, ak sa nepodarí v rozsiahlej miere obnoviť dodávky. Situáciu na ostrove komplikuje pôsobenie kriminálnych gangov a trojdňový generálny štrajk.
Prevádzku muselo prerušiť aj 15 zariadení a nemocníc v Port-au-Prince. Podľa detského lekára Darlina Dorvila z univerzitnej nemocnice La Paix v hlavnom meste „prestal pre problémy s dodávkami elektriny fungovať rad nemocničných oddelení, ktoré nie sú stabilné“.
Nemocnica v uplynulých dňoch nedostala dodávky pohonných hmôt a nemôže vo väčšom rozsahu spustiť dieselové agregáty. Lekári sa snažia rýchlo ošetriť pacientov a potom ich poslať domov.
Situáciu na ostrove komplikuje tiež trojdňový generálny štrajk, ktorý sa končí v stredu. Na predchádzajúcich štrajkoch, ktoré boli okrem iného namierené proti pôsobeniu kriminálnych gangov, sa významnou mierou zúčastnili zamestnanci z dopravy a logistiky.
Tí sú často vystavení násiliu a požiadavkám zločineckých skupín, ktoré na Haiti kontrolujú významné dopravné tepny.
Za problémy sa zásobovanie pohonných hmôt môžu podľa agentúry EFE práve gangy, ktoré v uplynulých týždňoch postavili na cestách barikády a kontrolné stanovištia.
Zločinecké skupiny de facto kontrolujú množstvo oblastí v Port-au-Prince, a to vrátane tej, kde sú sústredené sklady pohonných hmôt.
Haiti, ktoré je najchudobnejšou krajinou amerického kontinentu, sužuje politická kríza i prírodné katastrofy. Po zavraždení prezidenta Jovenela Moïseho funguje prechodná vláda, ktorá by mala pracovať na usporiadaní parlamentných volieb. V auguste časť krajiny postihlo ničivé zemetrasenie, ktoré spôsobilo smrť vyše 2 000 osôb i rozsiahle škody na majetku.