Na hlavný obsah

Nórske súostrovie Špicbergy eviduje prvý prípad koronavírusu

Ide o ruského námorníka.

Nórske súostrovie Špicbergy eviduje prvý prípad koronavírusu
Na ilustračnej snímke pohľad na kempingovú oblasť neďaleko hlavného mesta Špicbergov Longyearbyen. Foto: TASR/AP

Na nórskom súostroví Špicbergy (Svalbard) zaznamenali vôbec prvý prípad nákazy koronavírusom. Prvým pacientom je ruský námorník z rybárskej lode, ktorého pre komplikácie spojené s koronavírusom previezli do pevninského Nórska. V piatok (8. 10.) o tom informovala agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na kanceláriu guvernéra Špicbergov.

„Infikovaný ruský námorník, ktorého previezli z Medvedieho ostrova do nemocnice v Longyearbyene (hlavné mesto súostrovia), mal pozitívny test na koronavírus,“ píše sa vo vyhlásení miestnej vlády.

Úrady informovali, že muža neskôr previezli do Nórska do prístavného mesta Tromsö a každý, kto bol s ním v kontakte, vrátane posádky vrtuľníka, ktorá pacienta prevážala, dodržiaval bezpečnostné opatrenia.

Miestne úrady tiež dostali informácie, že na palube ruskej rybárskej lode sa môžu nachádzať aj ďalší námorníci so symptómami koronavírusu. Avšak všetci členovia posádky, ktorá strávila na mori štyri týždne, sa cítia dobre.

Nórska televízia NRK informovala, že prípad nakazeného ruského námorníka je vôbec prvým zaznamenaným prípadom nákazy koronavírusom na súostroví Špicbergy. Obyvatelia Špicbergov boli totiž prioritne medzi prvými v Nórsku plne zaočkovaní proti koronavírusu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet