Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pandora Papers: Srbský minister financií zrejme vlastnil byty v luxusnom rezorte

Krátko po kúpe ich údajne predal.

Pandora Papers: Srbský minister financií zrejme vlastnil byty v luxusnom rezorte
Na snímke srbský minister financií Siniša Mali. Foto: TASR/AP

Srbský minister financií Siniša Mali bol skrytým vlastníkom 24 bytov v bulharskom prímorskom letovisku. Podľa skupiny investigatívnych novinárov KRIK to vyplýva z analýzy dokumentov Pandora Papers o podozrivých finančných transakciách stoviek politikov a ďalších osobností z viac ako 90 krajín.

KRIK v roku 2015 odhalil, že bývalý starosta Belehradu a súčasný minister financií vlastní 24 apartmánov v luxusnom rezorte Sveti Nikola na pobreží Čierneho mora. Mali to však odmietol a obvinil novinárov zo lži.

„Ak preukážete, že som vlastník ktoréhokoľvek z týchto bytov, všetky sú vaše. Kľúče dostanete v tom istom momente,“ uviedol vtedy. Srbská prokuratúra vyšetrovanie zastavila pre údajný nedostatok dôkazov.

Podľa siete investigatívnych novinárov z analýzy uniknutých dokumentov Pandora Papers vyplynulo, že Mali byty vlastnil cez dve offshorové firmy registrované na Britských Panenských ostrovoch.

Apartmány, ktorých trhová cena sa odhaduje na päť miliónov eur, krátko po kúpe predal a zbavil sa aj vlastníctva offshorových spoločností. Panuje preto podozrenie, že Mali týmto spôsobom peniaze „vypral“.

Mali byty nakúpil v roku 2012 a 2013, teda v čase, keď bol poradcom bývalého vicepremiéra a súčasného prezidenta Aleksandra Vučiča vo veci privatizácie aeroliniek JAT a kontroverzného stavebného megaprojektu Belehrad na vode.

Byty kúpil od niekdajšieho riaditeľa srbskej pobočky ruskej ropnej spoločnosti Lukoil, ktorá v čase predchádzajúceho pôsobenia Maliho v srbskej privatizačnej agentúre kúpila od štátu čerpacie stanice Beopetrol.

Mali je považovaný za jedného z najbližších spolupracovníkov prezidenta Vučiča. Obvinenie z plagiátorstva v jeho dizertačnej práci vyvolalo v roku 2019 protivládne protesty a študentskú blokádu rektorátu Belehradskej univerzity.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet