Na hlavný obsah

Predsedom strany Aliancia sa stal doterajší šéf SMK Forró

Rozhodlo sa o tom na ustanovujúcom kongrese.

Predsedom strany Aliancia sa stal doterajší šéf SMK Forró
Na snímke novozvolený predseda Aliancie Krisztián Forró. Foto: TASR

Predsedom strany Aliancia-Szövetség sa stal doterajší predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Krisztián Forró. Predsedom republikovej rady sa stal doterajší predseda strany Most-Híd László Sólymos. Podpredsedom strany sa stal Szabolcs Mózes.

Na ustanovujúcom kongrese sa na tom v sobotu (2. 10.) v Šamoríne zhodli členovia po novom zlúčených troch maďarských strán.

Aliancia vznikla spojením zástupcov SMK, Mosta-Híd a hnutia Spolupatričnosť. Zaregistrovalo ju už aj ministerstvo vnútra, podľa registra politických strán vznikla premenovaním Spolupatričnosti. Strany Most-Híd, SMK a Spolupatričnosť na svojich snemoch počas septembra odobrili zjednotenie, stanovy a ďalšie dokumenty potrebné na vznik Aliancie.

Strana pokladá za dôležitý občiansky princíp. Obhajuje súčasnú orientáciu krajiny, jej členstvo v Európskej únii (EÚ) a NATO, pričom základné a najužšie partnerstvo vidí v rámci V4 a EÚ. Tvrdí, že podporuje trhové hospodárstvo založené na princípoch slobodnej súťaže a je zástancom zeleného sociálne trhového hospodárstva.

Forró prisľúbil, že v nasledujúcom období urobí všetko pre to, aby Maďari a ostatné národnosti žijúce na Slovensku a nimi obývané regióny mali silné parlamentné zastúpenie. Požiadal voličov a sympatizantov novej strany o podporu a trpezlivosť.

„Táto úloha nebude ľahká, práve naopak, bude veľmi ťažká. Avšak nie nesplniteľná. Budeme na to potrebovať veľa trpezlivosti, tvrdej práce a dôveru. Tvrdá práca vždy prináša ovocie, a verím v to, že to nebude inak ani v tomto prípade,“ uviedol. Strany majú v rámci Aliancie fungovať formou platforiem.

Sólymos zasa vyzdvihol potrebu jednoty a spoločného postupu. „Alianciu sme vytvorili, ale v praxi to bude fungovať len vtedy, ak aj v najmenšej obci budeme jednotní. Politika na celoštátnej úrovni je nesmierne dôležitá, ale naše politiky si musia nájsť cestu aj k miestnym komunitám,“ doplnil. Strana vylúčila spoluprácu s ĽSNS a Smerom-SD.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko