Na hlavný obsah

Prezidentka pred odletom na samit OSN: Potrebujeme nádej, že dokážeme klimatickej kríze čeliť

Do Glasgowa poletí komerčnou linkou.

Prezidentka pred odletom na samit OSN: Potrebujeme nádej, že dokážeme klimatickej kríze čeliť
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová odcestuje v nedeľu (31. 10.) popoludní do Glasgowa, kde bude Slovensko reprezentovať na Klimatickej konferencii OSN COP26. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Hlava štátu zdôraznila, že ide o najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015. Dvojtýždňové podujatie sa začne Fórom svetových lídrov, ktoré sa uskutoční 1. a 2. novembra 2021. Vystúpenie prezidentky je naplánované na utorok (2. 11.) predpoludním.

Konferencia môže byť podľa Čaputovej jednou z posledných možností, ako klimatickú krízu zvládnuť a nájsť ďalšie riešenia na jej spomalenie. V Glasgowe chce byť hlasom mladých ľudí, pretože od súčasných rozhodnutí závisí kvalita ich života v budúcnosti.

„Čas je veľmi dôležitý. Je dobré, že sa hlásime k európskym klimatickým cieľom. Naše stratégie a plány však zatiaľ tento záväzok úplne nereflektujú. Preto musíme pridať. Potrebujeme konkrétny a reálny plán, ako klimatické ciele dosiahnuť, aby mladí ľudia v budúcnosti nedoplatili na naše rozhodnutia,“ vyhlásila.

„Potrebujeme nádej, že dokážeme klimatickej kríze čeliť. Aj preto je Klimatická konferencia v Glasgowe nesmierne dôležitá. Je to zodpovednosť nás, politikov a političiek, aké rozhodnutia prijmeme.

Myslím si, že budúcnosť sa určite bude pozerať na Klimatickú konferenciu v Glasgowe a dúfajme, že to nebude pohľad na zlyhanie svetových politikov. Najmä mladí ľudia pociťujú v súvislosti s klimatickou zmenou veľké obavy a je našou povinnosťou dodať im nádej,“ dodala.

Prezidentka sa rozhodla letieť do Škótska bežnou komerčnou linkou a znížiť tak uhlíkovú stopu, ktorá by vznikla pri lete vládnym špeciálom. V pondelok (1. 11.) večer sa zúčastní na recepcii podávanej britským premiérom Borisom Johnsonom za účasti členov britskej kráľovskej rodiny a prvej ministerky Škótska Nicoly Sturgeonovej a počas konferencie sa stretne s viacerými politickými predstaviteľmi.

Pri príležitosti Klimatickej konferencie OSN bude Prezidentský palác večer 1. a 2. novembra nasvietený symbolicky nazeleno.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet