Na hlavný obsah

Pri povodniach v Nepále zomrelo najmenej 77 ľudí

Dedinu Setí odrezalo od zvyšku sveta.

Pri povodniach v Nepále zomrelo najmenej 77 ľudí
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Na prinajmenšom 77 mŕtvych sa v stredu (20. 10.) zvýšil počet obetí záplav a zosuvov pôdy v Nepále. Došlo k tomu po tom, ako nepálski záchranári objavili ďalších 34 mŕtvych tiel, informovala agentúra Reuters.

Dovedna 37 úmrtí hlásili úrady z oblastí na východe Nepálu ležiacich pri hraniciach s Indiou. Ďalších 12 obetí si záplavy a zosuvy spôsobené silnými dažďami vyžiadali na západe Nepálu. Zvyšné úmrtia hlásili v iných častiach krajiny. Nepálske ministerstvo vnútra zároveň informovalo, že sa zranilo najmenej 22 osôb a ďalších 26 ľudí je stále nezvestných.

Vláda prisľúbila finančnú pomoc vo výške 1 460 eur rodinám obetí a bezplatné ošetrenie pre zranených.

Neutíchajúci dážď komplikuje snahy záchranárov dostať sa do dediny Setí ležiacej približne 350 kilometrov západne od metropoly Káthmandu, kde je už dva dni pre záplavy odrezaných od zvyšku sveta približne 60 ľudí.

Záplavy a zosuvy pôdy sú v Nepále a okolitých krajinách obvyklým javom v období monzúnových dažďov, ktoré trvá zvyčajne od polovice júna do septembra.

Dažde sa podľa miestnych meteorológov v Nepále očakávajú aj v nadchádzajúcich dňoch. Na viacerých miestach v horských oblastiach na východe tejto krajiny by podľa predpovedí mohlo v najbližších dvoch dňoch dôjsť aj k silným zrážkam, či prípadne aj slabému až stredne silnému sneženiu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet