Na hlavný obsah

Puigdemont žiada o opätovné udelenie imunity poslanca europarlamentu

Prišiel o ňu v roku 2019.

Puigdemont žiada o opätovné udelenie imunity poslanca europarlamentu
Na snímke europoslanec a bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont. Foto: TASR/AP

Bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont požiadal v piatok (1. 10.) Všeobecný súd EÚ, aby mu opätovne priznal imunitu poslanca Európskeho parlamentu (EP). Informovala o tom agentúra AFP a denník El Mundo na svojej webovej stránke.

Puigdemont sa v pondelok (4. 10.) postaví pred odvolací súd v meste Sassari na Sardínii, ktorý rozhodne o jeho vydaní do Španielska.

Puigdemonta, ktorý žil od roku 2017 v exile v Belgicku, zadržali vo štvrtok 23. septembra v Taliansku na Sardínii a strávil noc za mrežami. Nasledujúci deň sudkyňa nariadila jeho prepustenie s tým, že hoci jeho zadržanie nebolo nezákonné, neexistuje dôvod na obmedzenie slobody jeho pohybu.

Z rozhodnutia vyplynulo, že Puigdemont môže až do pojednávania stanoveného na pondelok opustiť Taliansko.

Európsky parlament Puigdemonta, ako aj dvoch ďalších europoslancov podporujúcich nezávislosť Katalánska – Antoniho Comína a Claru Ponsatíovú – v marci zbavil imunity, ktorou disponovali od roku 2019. Toto rozhodnutie následne potvrdil koncom júla i Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu.

Na túto trojicu europoslancov vydali v Španielsku zatykač pre podnecovanie k vzbure, ktorého sa mali dopustiť počas neúspešného pokusu o vyhlásenie nezávislosti Katalánska v roku 2017. Zorganizovali referendum, ktoré však Madrid vyhlásil za protiústavné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet