Na hlavný obsah

Putin o Afganistane: USA ignorovali históriu, výsledok bol tragický

O invázii Sovietov sa nezmienil.

Putin o Afganistane: USA ignorovali históriu, výsledok bol tragický
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

Spojené štáty ignorovali svojou inváziou do Afganistanu históriu a kultúru tejto krajiny. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin s tým, že išlo o tragédiu pre afganský ľud, informuje stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

„Slobodu a demokraciu nemožno oddeliť od kultúry a tradícií určitého národa. USA sa miešali do záležitostí Afganistanu s úplným ignorovaním tradícií, kultúry a histórie afganského ľudu. Výsledok bol tragický,“ uviedol Putin na plenárnom zasadnutí fóra Ruský energetický týždeň v Moskve.

Šéf Kremľa to vyhlásil iba niekoľko dní predtým, ako bude Rusko hostiť členov novej afganskej vlády vedenej radikálnym hnutím Taliban na rokovaniach o budúcnosti Afganistanu.

Putin sa však nezmienil o invázii bývalého Sovietskeho zväzu do Afganistanu z rokov 1979-1989, ktorej cieľom bolo podporiť komunistickú vládu v Kábule, všíma si RFE/RL.

Po odchode Sovietov sa Afganistan dostal do chaosu a občianskej vojny. Následne, v polovici 90. rokov, krajinu po prvý raz ovládol Taliban.

Moskva bola tiež tichým podporovateľom amerického vpádu do Afganistanu v roku 2001, pričom Washingtonu odobrila používanie základní v Strednej Ázii, ako aj ruských zásobovacích trás.

Rusko sa teraz aj napriek tomu, že Taliban označuje za teroristickú skupinu, snaží využiť odchod Američanov z Afganistanu a budovať vzťahy s novou vládou v Kábule.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet