Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen v pondelok (4. 10.) v bývalom nacistickom koncentračnom a vyhladzovacom tábore v Osvienčime otvoril novú rakúsku expozíciu.
„Je našou vôľou a povinnosťou pripomínať, že nielen obete, ale aj páchatelia nacistických zločinov boli súčasťou rakúskej spoločnosti a boli ňou formovaní,“ povedal prezident podľa rakúskej tlačovej agentúry APA. „Naše dejiny nemožno konfrontovať len s polovicou príbehu,“ dodal predseda rakúskej snemovne Wolfgang Sobotka.
Der Antisemitismus und Rassismus der Nationalsozialisten ist nicht vom Himmel gefallen. #Auschwitz ist nicht vom Himmel gefallen. Antisemitismus und Rassismus waren in der österr. Gesellschaft schon vor 1938 präsent. (1/3) pic.twitter.com/chDqvTJOyG
— A. Van der Bellen (@vanderbellen) October 4, 2021
Predchádzajúca expozícia predstavovala Rakúsko ako prvú obeť nemeckého nacizmu v Európe pre jeho pohltenie Nemeckom v roku 1938 a do veľkej miery opomínala spoluzodpovednosť Rakúšanov. Túto expozíciu uzavreli v roku 2009, pripomenula agentúra DPA.
V Osvienčime, ktorý Nemci po porážke Poľska pričlenili k nacistickej ríši, vznikol v roku 1940 koncentračný tábor, v ktorom boli najprv väznení Poliaci. O dva roky neskôr vznikol tábor Auschwitz-Birkenau, ktorý sa stal najväčším nacistickým vyhladzovacím táborom.
Nacisti tu podľa odhadov zavraždili 1,1 milióna ľudí, prevažne Židov, ale aj Poliakov, Rómov, sovietskych zajatcov a väzňov z ďalších krajín. Z približne 65 500 rakúskych Židov, ktorí sa stali obeťami holokaustu, ich zahynulo v Osvienčime viac ako 11 000.