Na hlavný obsah

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získal Navaľnyj

Udelil mu ju europarlament.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia získal Navaľnyj
Na snímke väznený ruský opozičník Alexej Navaľnyj. Foto: SITA/AP

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia v roku 2021 získal ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj. O víťazovi z užšej, trojčlennej nominácie kandidátov rozhodla v stredu (20. 10.) Konferencia predsedov Európskeho parlamentu (EP) počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Víťazstvo Navaľného potvrdila na twitteri politická frakcia Európskej ľudovej strany (EPP), ktorá ho nominovala na zisk prestížnej ceny. Ľudovci pri tejto príležitosti vyzvali ruského prezidenta Vladimira Putina, aby prepustil Navaľného na slobodu.

Minulý týždeň sa do užšej nominácie dostala aj skupina afganských žien bojujúcich za ľudské práva a uväznená bolívijská politička Jeanine Áňezová.

Za Áňezovú, ktorá bola dočasnou prezidentkou Bolívie po odhalení údajných korupčných káuz a odstúpení hlavy štátu Eva Moralesa, lobovala skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Áňezová je vo väzení od marca 2020 pre obvinenia z terorizmu, rebélie a sprisahania. Jej prívrženci ju vnímajú ako symbol represií voči disidentom, zlyhania spravodlivého súdneho procesu a porušenia zásad právneho štátu.

Skupina 11 afganských žien bola nominovaná frakciami socialistov a demokratov (S&D) a Zelených za svoj „odvážny boj za rovnosť a ľudské práva“.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 15. decembra – rovnako na plenárnej schôdzi EP v Štrasburgu. Zatiaľ nie je jasné, kto prevezme cenu v mene uväzneného Navaľného.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet