Na hlavný obsah

Sebastian Kurz odstupuje z funkcie rakúskeho kancelára

Dôvodom je korupčný škandál.

Sebastian Kurz odstupuje z funkcie rakúskeho kancelára
Odstupujúci rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz odstupuje z funkcie. Konzervatívny politik to oznámil v sobotu (9. 10.) večer po tom, ako ho prokuratúra označila za podozrivého v prípade vyšetrovania korupcie. Informujú o tom agentúry DPA a APA.

Kurz navrhol, aby na jeho miesto na čele rakúskej vlády nastúpil minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg.

Kurz neodchádza z najvyšších poschodí politiky úplne, zostane vo funkcii predsedu Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Kancelár sa dostal pod tlak na rezignáciu zo strany opozície i koaličných zelených po stredajšom oznámení protikorupčnej prokuratúry (WKStA), že vyšetruje Kurza a deväť ďalších osôb a tri združenia. Preveruje podozrenia, že od apríla 2016 boli peniaze rezortu financií využité na zaplatenie prieskumov verejnej mienky v prospech Kurza, ktorý bol v tom čase ministrom zahraničných vecí.

Kurz: Odstúpenie neznamená priznanie viny

Sám Kurz v sobotu zdôraznil, že jeho odstúpenie neznamená priznanie viny. Obvinenia voči svojej osobe opätovne označil za nepodložené s tým, že sa voči nim bude obhajovať.

Rezignáciu odôvodnil tým, že chce zabrániť mesiacom chaosu a patovej situácie: „Moja krajina je mi dôležitejšia ako moja osoba,“ vyhlásil.

Kurzovi hrozilo, že mu poslanci budúci utorok (12. 10.) na mimoriadnom zasadnutí Národnej rady vyslovia nedôveru na návrh opozície, ak by sa k nej pridali aj zelení. Tí označili za možné pokračovať vo vládnej koalícii len v prípade, ak ÖVP vymení kancelára za iného politika s „bezúhonnou“ povesťou.

Heger mu poďakoval za spoluprácu

„Chcel by som poďakovať Sebastianovi Kurzovi za to, že sa našim krajinám darilo v posledných mesiacoch výborne spolupracovať. Rakúsko preukázalo vysokú úroveň politickej kultúry a potvrdilo, že dôsledne dodržiava demokratické zásady a princípy právneho štátu,“ uviedol predseda vlády SR Eduard Heger v príspevku na sociálnej sieti.

„Slovensko-rakúske vzájomné vzťahy sú na vynikajúcej úrovni! Teším sa, že budeme naďalej upevňovať vzťahy Slovenska s naším blízkym susedom a novým kancelárom,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet