Na hlavný obsah

Špecializovaný trestný súd zamietol predĺženie väzby pre obvinených v kauze Očistec

Gašparovi a spol. sa väzba končí 5. novembra.

Špecializovaný trestný súd zamietol predĺženie väzby pre obvinených v kauze Očistec
Na archívnej snímke obvinený Tibor Gašpar prichádza na Špecializovaný trestný súd. Foto: TASR

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, exšéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško, niekdajší riaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer aj ďalší bývalí policajní funkcionári Marián Zetocha a Milan Mihálik, obvinení v rámci policajnej akcie Očistec, by sa mohli dostať na slobodu.

Vo väzbe majú zostať do 5. novembra. Sudca pre prípravného konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v utorok (26. 10.) zamietol návrh na jej predĺženie. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal voči rozhodnutiu sťažnosť.

„Návrhom, ktoré prokuratúra v tomto štádiu konania predložila sudcovi pre prípravné konanie, nebolo vyhovené. Avšak, využil som opravný prostriedok a podal som sťažnosť voči všetkým výrokom, ktoré sa týkali nevyhovených návrhov. V blízkej dobe bude o nich rozhodovať Najvyšší súd SR,“ uviedol prokurátor ÚŠP Michal Šúrek.

Návrh na predĺženie väzby obsahoval aj prepisy obrazovo-zvukových záznamov, ktoré majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz. Následne boli medializované videá s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, obhajcom Marekom Parom, podnikateľom Miroslavom Bödörom a synom Tibora Gašpara na poľovníckej chate.

Podľa právneho zástupcu Tibora Gašpara -Mareka Paru – sa sudca pre prípravné konanie ŠTS venoval i prepisom spomínaných obrazovo-zvukových záznamov. Ozrejmil, že podľa súdu má disciplinárnu zodpovednosť niesť on ako obhajca a nie obvinení. Dodal tiež, že nahrávky sa odovzdali médiám, ale nie súdu, čo považuje za absurdné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko