Na hlavný obsah

Tisíckam podnikov hrozí exekúcia a ministerstvo práce sa nečinne prizerá, tvrdí gastrosektor

Vyzývajú na riešenie problémov.

Tisíckam podnikov hrozí exekúcia a ministerstvo práce sa nečinne prizerá, tvrdí gastrosektor
Ilustračná snímka. Foto: TASR

S nástupom tretej vlny pandémie koronavírusu sa mnohým prevádzkam v gastrosektore opäť obmedzuje činnosť. Sektor sa sťažuje na zastavenie pomoci z predchádzajúcich vĺn a vymáhanie splátok za odložené odvody. Asi 2 655 podnikom tak hrozí exekúcia.

Ako informuje Aliancia slovenskej gastronómie (ASG), Sociálna poisťovňa začala vymáhať odložené odvody za zamestnancov z minulého roka. Prvú splátku mali žiadatelia uhradiť do konca septembra.

„Zdá sa, že práve minister (práce Milan) Krajniak (Sme rodina), najväčší bojovník za exekučnú amnestiu, dostane do exekúcie 2 665 gastro prevádzok naprieč celým Slovenskom. Práve on jediný má pritom kompetenciu vyriešiť problém s odloženými odvodmi či už odkladom, alebo odpustením,“ povedal prezident ASG Viliam Pavlovský.

Aliancia hovorí, že celkový odvodový dlh sa pohybuje vo výške 50 miliónov eur. Upozorňujú, že prevádzky sa nedostali do tejto situácie pre zlé hospodárenie, ale preto, že počas tvrdého zákazu činnosti neprepustili svojich zamestnancov.

„Ak sú zdroje na to, aby vláda rozdávala 200 miliónov eur cez očkovaciu lotériu, bolo by vhodné nájsť zdroje aj na riešenie dlžôb zapríčinených rozhodnutím vlády,“ zdôrazňuje Pavlovský.

ASG zastrešujúca viac ako 1 500 gastro prevádzok po celom Slovensku tiež upozorňuje, že na zamestnancov, ktorých podniky prijali pred 1. februárom 2021, nemôžu žiadať žiadny príspevok od štátu. „Ak si zamestnanec počas prvej a druhej vlny pandémie našiel inú prácu, no napriek tomu sa v lete vrátil späť do gastra, podniky naňho nemôžu čerpať žiadny príspevok,“ dodal Pavlovský.

Prezident ASG vláde vyčíta, že doposiaľ neboli schopní prísť s takými návrhmi opatrení, ktoré by stopercentne kompenzovali jednotlivé prevádzky. Priblížil, že gastrosektor na Slovensku zamestnáva zhruba 50 000 ľudí, ktorí za posledného 1,5 roka nemali nárok na 100 % zo svojej mzdy.

Aliancia už Krajniaka niekoľkokrát žiadala o stretnutie, no zatiaľ bez odozvy. „V prípade nezáujmu sa, žiaľ, stáva priamo zodpovedným za exekúcie 2 655 firiem, rovnako ako aj za každého gastro zamestnanca, ktorý oddnes príde o prácu. Toto je totiž realita, ktorá sa nedá vyriešiť na sociálnej sieti,“ uzavrel Pavlovský.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika