Na hlavný obsah

Trump chce, aby súd donútil twitter k vráteniu jeho účtu

Sociálna sieť to zatiaľ nekomentovala.

Trump chce, aby súd donútil twitter k vráteniu jeho účtu
Na snímke pozastavený účet prezidenta Donalda Trumpa na twitteri. Foto: TASR/AP

Bývalý americký prezident Donald Trump podal v piatok (1. 10.) na okresnom súde na Floride žiadosť o vydanie predbežného opatrenia, ktoré by prinútilo sociálnu sieť twitter obnoviť jeho účet. Informovali o tom v sobotu (2. 10.) agentúry Reuters a Bloomberg.

Trump v zdôvodnení svojej žiadosti okrem iného uvádza, že twitter bol „prinútený“ zablokovať jeho účet pod tlakom jeho politických oponentov v Kongrese.

Táto firma má podľa neho „určitý stupeň moci a kontroly nad politickým diskurzom v tejto krajine, ktorý je nezmerateľný, historicky bezprecedentný a pre otvorenú demokratickú diskusiu mimoriadne nebezpečný“.

Trumpove kontá na twitteri, facebooku a ďalších sociálnych sieťach zablokovali po útoku jeho priaznivcov na sídlo Kongresu vo Washingtone, ku ktorému došlo 6. januára.

Kritici Trumpovi vyčítali, že k útoku podnecoval aj svojimi statusmi, čím porušil pravidlá online sietí. Krátko pred útokom vyslovil doteraz nepreukázané obvinenia z podvodov v prezidentských voľbách, ktoré prehral.

Twitter nechcel komentovať Trumpov právny krok. Na ňom mal Trump viac ako 88 miliónov sledovateľov. V júli zažaloval twitter, facebook a holdingovú spoločnosť Alphabet, vlastniacu Google a YouTube, ako aj ich šéfov, za zaujatosť, pretože tieto tri spoločnosti podľa neho potláčajú konzervatívne názory.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet