Na hlavný obsah

Turecký prezident chce vyhostiť veľvyslancov desiatich krajín

Reaguje tak na výzvu na prepustenie obvineného filantropa.

Turecký prezident chce vyhostiť veľvyslancov desiatich krajín
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Veľvyslanci desiatich krajín v Turecku, ktorí vyzvali na prepustenie väzneného tureckého filantropa Osmana Kavalu, budú označení za nežiaduce osoby, vyhlásil v sobotu (23. 10.) turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom agentúra AFP.

„Nariadil som nášmu ministrovi zahraničných vecí, aby čo najskôr vyhlásil týchto desať veľvyslancov za nežiaduce osoby,“ povedal Erdogan.

Turecký prezident sa už vo štvrtok (21. 10.) vyhrážal vyhostením veľvyslancov z Dánska, Fínska, Francúzska, Holandska, Kanady, Nemecka, Nórska, Nového Zélandu, Spojených štátov a Švédska.

Títo veľvyslanci vydali v pondelok (18. 10.) spoločne vyhlásenie, v ktorom uviedli, že pretrvávajúce väznenie Kavalu „vrhá tieň na rešpektovanie demokracie a vlády zákona i na transparentnosť súdnictva“ v Turecku, pričom vyzvali na rýchle a spravodlivé riešenie Kavalovho prípadu.

Turecké ministerstvo zahraničných vecí si v utorok (19. 10.) predvolalo všetkých veľvyslancov, ktorí sa pod vyhlásenie podpísali.

Ľudskoprávne skupiny a vlády niektorých západných krajín považujú Kavalovo väznenie za symbol rastúcej netolerancie tureckého prezidenta Erdogana voči disentu.

V Paríži narodený filantrop a aktivista Kavala (64) je vo väzení od roku 2017 napriek tomu, že nebol odsúdený. Jeho prípad vyvolal napätie vo vzťahoch Ankary so Západom.

Turecký aktivista čelí viacerým obvineniam z organizovania a financovania masových protivládnych protestov v roku 2013 a z neúspešného pokusu o vojenský prevrat v roku 2016. Kavala všetky obvinenia odmieta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet