Na hlavný obsah

Ukrajinský súd vydal zatykač za údajnú vlastizradu na expremiéra Azarova

Pochybiť mal pri tzv. Charkovských dohodách s Ruskom.

Ukrajinský súd vydal zatykač za údajnú vlastizradu na expremiéra Azarova
Na archívnej snímke z roku 2014 bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov. Foto: TASR/AP

Kyjevský súd v stredu (20. 10.) vydal zatykač na bývalého ukrajinského premiéra Mykolu Azarova za údajnú vlastizradu v súvislosti s takzvanými Charkovskými dohodami z roku 2010, ktoré predĺžili prítomnosť ruskej Čiernomorskej flotily na Kryme do roku 2042. Informovala o tom ukrajinská generálna prokuratúra na svojej webovej stránke.

Pôvodne mala nájomná zmluva s Ruskom vypršať v roku 2017. Podľa Charkovských dohôd Rusko mohlo predĺžiť prítomnosť svojej flotily na Kryme aj po roku 2042 o ďalších päť rokov výmenou za zvýhodnené dodávky zemného plynu pre Ukrajinu.

„V dôsledku týchto krokov boli umelo vytvorené predpoklady pre zvýšenie počtu cudzích vojsk na území Ukrajiny, inváziu ozbrojených síl Ruskej federácie a okupáciu Krymského polostrova,“ uvádza generálna prokuratúra. Dodáva, že Azarov konal po dohode s vtedajším prezidentom Viktorom Janukovyčom.

Generálna prokuratúra zároveň oznámila, že podnikne kroky na vydanie Azarova zo zahraničia. Azarov a Janukovyč počas udalostí na Majdane v roku 2014 utiekli do Ruska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet