Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Útočník s nožom z nemeckého Würzburgu nie je trestne zodpovedný za svoje činy

Pravdepodobne ho umiestnia na psychiatriu.

Somálčan, ktorý koncom júna v bavorskom meste Würzburg dobodal na smrť tri ženy a vážne zranil ďalších piatich ľudí, za svoje činy nenesie zodpovednosť. K takémuto záveru dospeli vo svojich posudkoch dvaja navzájom nezávislí znalci z odboru psychiatrie. Oznámila to v piatok (22. 10.) bavorská polícia aj mníchovská prokuratúra.

Muža teraz pravdepodobne, vzhľadom na jeho duševné zdravie, čaká pojednávanie, ktoré by mohlo viesť k jeho umiestneniu na psychiatrii, informuje agentúra DPA.

Podľa polície vošiel tento 32-ročný Somálčan 25. júna (v piatok popoludní) do obchodu, kde sa v oddelení s domácimi potrebami predavačky opýtal, kde sú nože. Následne uchopil jeden z nich a v obchode smrteľne dobodal tri ženy. Potom zaútočil aj na ľudí vonku a v neďalekej banke.

Podľa svedkov kričal počas útoku „Alláhu akbar“, čo v arabčine znamená „Boh je veľký“. Údajne spomenul aj „džihád“, keď ho ošetrovali v nemocnici predtým, než ho vzali do väzby. Polícia ho totiž spacifikovala tak, že ho postrelila do nohy.

Dosiaľ nie je zrejmé, čo Somálčana viedlo k útoku. Pri jeho vyčíňaní zahynuli tri ženy, ťažké zranenia utrpelo päť ľudí a ľahko zranené boli aj ďalšie štyri osoby.

Vyšetrovatelia ešte v júni informovali, že muž žil vo Würzburgu od roku 2015. Nemal záznam v registri trestov, no v roku 2021 sa uňho začali objavovať známky agresívneho správania a liečil sa na psychiatrii.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet