Na hlavný obsah

V Česku budú v piatok a sobotu parlamentné voľby

Do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR kandiduje 22 subjektov.

V Česku budú v piatok a sobotu parlamentné voľby
Na ilustračnej snímke vchod do volebnej miestnosti. Foto: ČTK/Libor Plíhal

V piatok (8. októbra) a v sobotu (9. októbra) budú v Česku voľby do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR. Ide v poradí o ôsme parlamentné voľby od vzniku samostatnej Českej republiky v roku 1993.

Česká republika má dvojkomorový parlament, ktorý sa skladá z Poslaneckej snemovne (dolná komora) a Senátu (horná komora). Poslanecká snemovňa vznikla 1. januára 1993 a pôsobí v nej 200 poslancov zvolených v priamych voľbách na štyri roky. Hornú komoru – Senát Parlamentu ČR – tvorí 81 senátorov volených v priamych voľbách na šesť rokov. Podľa Ústavy ČR nesmie byť nikto členom oboch parlamentných komôr súčasne.

Presný termín volieb do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR stanovuje prezident ČR. Musí tak urobiť najneskôr 90 dní pred samotným konaním volieb. Rovnaký postup sa aplikuje aj pri voľbách do Senátu.

Voľby trvajú dva dni a volí sa v piatok a sobotu. Volebné miestnosti sa v piatok otvárajú o 14.00 h a uzatvárajú o 22.00 h. V sobotu môžu voliči voliť od 08.00 h a volebné miestnosti sa uzatvárajú o 14.00 h.
   
Volieb sa môže zúčastniť každý občan ČR, ktorý dovŕšil 18 rokov a je spôsobilý na právne úkony a jeho sloboda nie je obmedzená z dôvodov ochrany zdravia. Českí občania žijúci v zahraničí môžu voliť len na zastupiteľských úradoch ČR, teda nie je im umožnené voliť korešpondenčne.     

Voľby sa začali už v stredu (6. 10.) , keď svoje hlasy mohli priamo zo svojho auta na jednom z 82 stanovíšť odovzdať ľudia s koronavírusom alebo nachádzajúci sa v karanténe, informoval portál idnes.cz.

Systém volieb do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR prešiel nedávno niektorými zmenami. Na základe rozhodnutia Ústavného súdu ČR z februára 2021 a schválenej novely volebného zákona z mája 2021 sa zmenila hranica vstupu do snemovne pre dvojkoalíciu a viackoalíciu.

Pre stranu ostala hranica na piatich percentách, dvojkoalícia po novom musí dosiahnuť osem percent a koalícia vytvorená z troch či viac strán musí dosiahnuť 11 percent voličských hlasov. Pred schválenými zmenami musela dvojkoalícia dosiahnuť desať percent a troj- a viackoalícia 15 percent hlasov voličov.

Zmenil sa aj doterajší spôsob prepočítavania voličských hlasov na poslanecké mandáty. Rozdelenie mandátov sa uskutoční v dvojkolovom sčítaní. Najskôr medzi úspešné strany či koalície rozdelí Český štatistický úrad mandáty získané v krajoch.

Urobí to pomocou tzv. Imperialiho kvóty. Zvyšné nerozdelené mandáty na celoštátnej úrovni rozdelí v druhom kole pomocou tzv. Hagenbach-Bischoffovej kvóty.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet