Na hlavný obsah

V korupčnej kauze okolo bývalého kancelára Kurza došlo k prvému zatknutiu

Exšéf rakúskeho kabinetu všetky obvinenia odmieta.

V korupčnej kauze okolo bývalého kancelára Kurza došlo k prvému zatknutiu
Na snímke sú nálepky s portrétom bývalého rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, ktoré boli súčasťou protestu za jeho odstúpenie. Foto: TASR/AP

Rakúska polícia zadržala v utorok (12. 10.) prvú osobu v korupčnej kauze, ktorá viedla k odstúpeniu kancelára Sebastiana Kurza z funkcie, informoval denník Der Standard.

Ide údajne o zakladateľku prieskumnej agentúry Research Affairs, podozrivú z toho, že z harddisku svojho počítača krátko pred minulotýždňovou raziou vymazala údaje, ktoré by mohli poslúžiť ako dôkazy vo vyšetrovaní.

Prokuratúra odmietla zatknutie tejto ženy, ktorú stanica ORF identifikovala ako Sabine Beinschabovú, komentovať z dôvodu „prebiehajúceho vyšetrovania“. Podľa informácií rakúskeho periodika čelí obvineniam v rámci aféry týkajúcej sa Kurzovej vládnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Údajne sa totiž podieľala na sprenevere a úplatkárstve, keď dala, ako tvrdí prokuratúra, zhotoviť prieskumy verejnej mienky v prospech Kurza a vystavila za ne i falošné faktúry.

Ako vyplýva z vyšetrovania WKStA, Beinschabová o prieskumoch pred voľbami do parlamentu, ktoré sa konali na jeseň 2017, detailne komunikovala s vtedajším generálnym tajomníkom rezortu financií Thomasom Schmidom.

Verejnoprávna stanica ORF približuje, že Schmid si u Beinschabovej v auguste 2017 objednal prieskum týkajúci sa ešte nerozhodnutých voličov a bezprostredne potom dostala z ministerstva financií i zákazku na výskum na tému boja proti podvodom v hodnote takmer 62 000 eur.

Prokuratúra v tejto veci vyšetruje okrem Kurza a zatknutej zamestnankyne aj osem ďalších osôb a tri združenia. Bývalý kancelár Kurz všetky obvinenia odmieta a tvrdí, že nie sú pravdivé. Akúkoľvek vinu, čo sa týka realizácie a zverejnenia spomenutých prieskumov popiera i spoločnosť Österreich.

Kurz sa v roku 2017 vo veku 31 rokov stal najmladším demokraticky zvoleným lídrom krajiny. Svoju demisiou ohlásil v sobotu (9. 10.) pod nátlakom opozície i svojho koaličného partnera strany Zelených.

Z funkcie ho v pondelok (11. 10.) oficiálne uvoľnil prezident Alexander Van der Bellen, ktorý zároveň vymenoval za nového kancelára Alexandra Schallenberga, ktorý dovtedy zastával funkciu šéfa diplomacie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet