Na hlavný obsah

V úvodnom závode sezóny skončila Vlhová na treťom mieste

Prvé miesto si vybojovala Shiffrinová.

V úvodnom závode sezóny skončila Vlhová na treťom mieste
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu, ktorým odštartovala nová sezóna Svetového pohára v rakúskom Söldene. Foto: TASR

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v úvodnom závode novej sezóny v rakúskom Söldene na treťom mieste v obrovskom slalome. Triumf si pripísala Američanka Mikaela Shiffrinová, druhá skončila Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska.

Vlhová zaostala za prvou Shiffrinovou o 1,30 sekundy, ktorá zasa s tesným náskokom 0,14 sekundy predbehla švajčiarsku konkurentku Gutovú-Behramiovú.

Vlhová dosiahla už 45. pódiové umiestnenie v pretekoch Svetového pohára, z toho 20-krát vyhrala. To sa práve v sobotu (23. 10.) sedemdesiatykrát v kariére podarilo Shiffrinovej a na rekordnú krajanku Lindsey Vonnovú jej chýba rovný tucet triumfov.

Priebeh pretekov

Preteky odštartovali za optimálnych slnečných podmienok a na trati, ktorú americký tréner „našil“ na čistý a vyvážený štýl svojej zverenky Shiffrinovej. A najúspešnejšia pretekárka epochy s číslom jeden naozaj určila súťažné parametre, išla bez viditeľného zaváhania, kým nasledujúce talianske súperky robili chyby a víťazka malého glóbusu Marta Bassinová dokonca vypadla.

Až Gutová-Behramiová, ktorá tiež vyznáva čistotu techniky, šla so Shiffrinovou takmer identickú jazdu na oboch medzičasoch, v cieli mala dve stotiny sekundy navrch.

Vlhová vyrazila so sedmičkou na kombinéze a spravila v prejazde do strmej časti chybu, ktorú však bleskovo skorigovala. Pomerne veľa, až 25 stotín, stratila už v úvode, kde nemohla naplno uplatniť svoju silu a agresivitu. To sa jej čiastočne podarilo až v druhej časti svahu. Na priebežné pódium to nestačilo, mala ho však na šiestej pozícii vo výhľade 27 stotín sekundy.

Slovenská zjazdárka sa do druhej jazdy pustila razantne a na prvom medzičase bola v ohromnom predstihu. Hoci ani v ďalších úsekoch výrazne nechybovala, postupne náskok strácala, aj pod vplyvom difúzneho svetla a zhoršujúceho sa povrchu. To sa potvrdilo aj v jazdách domácich spolufavoritiek.

Pred jazdami dvoch suveréniek mala Slovenka istý stupeň víťaziek. Obe hviezdy prvého kola svoje pozície nepustili, akurát si ich po dramatickom priebehu vymenili a Shiffrinová slávila úctyhodné jubileum. Vo veku 26 rokov má Vlhovej vrstovníčka ešte množstvo perspektív, napríklad  absolútny rekord Švéda Ingemara Stenmarka (86 víťazstiev v pretekoch SP).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport