Na hlavný obsah

V žilinskej nemocnici sa zhoršuje situácia, zvolali krízový štáb

V covidovom pavilóne je hospitalizovaných 38 ľudí.

V žilinskej nemocnici sa zhoršuje situácia, zvolali krízový štáb
Na archívnej snímke vstup do areálu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline. Foto: TASR

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline zvolali v pondelok (4. 10.) krízový štáb v súvislosti s kritickým zhoršením situácie a vývojom zdravotného stavu pacientov s ochorením COVID-19.

Aktuálne je v covidovom pavilóne hospitalizovaných 38 ľudí, pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu vyžaduje deväť ľudí, z nich osem je v kritickom stave. Informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Väčšina pacientov je nezaočkovaných

Doplnila, že počas minulého týždňa začal výraznejšie stúpať počet prijatých pacientov s ochorením COVID-19. „Od piatka sme prijali 17 nových pacientov. Tri štvrtiny z celkového počtu hospitalizovaných pacientov sú nezaočkované.

Zaočkovaní pacienti, ktorí vyžadujú hospitalizáciu, sú vo všetkých prípadoch ťažko chorí s inými pridruženými ochoreniami. Prevažne onkologickí pacienti alebo s vážnymi kardiologickými ťažkosťami,“ spresnila hovorkyňa.

„Najmladší hospitalizovaný pacient má 21 rokov, je nezaočkovaný, bez pridružených diagnóz. Ochoreniu v našej nemocnici podľahlo od začiatku septembra, žiaľ, už sedem ľudí,“ dodala Záteková.

Dve nemocnice bez potrebných oddelení

V Žilinskom kraji je podľa nej najviac pacientov hospitalizovaných v žilinskej nemocnici a v Čadci. „Pričom obe nemocnice nemajú infekčné ani pľúcne oddelenie. Máme preto veľký problém s personálnym pokrytím covidového oddelenia.

V tejto chvíli sme už nútení obmedzovať tímy zdravotníkov na tzv. ´bielych´ oddeleniach, keďže nemáme inú možnosť, ako pokryť služby a poskytnúť starostlivosť o ťažko chorých pacientov s ochorením COVID-19,“ uzavrela.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny