Na hlavný obsah

Viaceré krajiny skritizovali Rusko za nedodržiavanie slobody tlače

Vyzvali federáciu, aby dodržiavala medzinárodné záväzky.

Viaceré krajiny skritizovali Rusko za nedodržiavanie slobody tlače
Ilustračné foto - čítanie propagandistických novín s portrétom ruského prezidenta Vladimira Putina. Foto: TASR/AP

Spojené štáty a ich spojenci vo štvrtok (28. 10.) vyzvali Rusko, aby chránilo slobodu tlače, a odsúdili zásah proti nezávislým médiám v krajine. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

USA a ďalších 17 krajín vrátane Francúzska, Nemecka a Spojeného kráľovstva v spoločnom vyhlásení uviedli, že nové náročné požiadavky zo strany ruskej vlády na médiá, aby sa pod hrozbou pokuty označili za „zahraničných agentov“, predstavujú „jednoznačné úsilie zmariť obyvateľom prístup k nezávislému spravodajstvu“.

Krajiny tvrdia, že Moskva je po odstavení nezávislých novín odhodlaná ukončiť aj činnosť americkou vládou podporovanej stanice Slobodná Európa (RFE/RL) v Rusku.

Odstavené periodiká okrem iného kritizovali Rusko za zatýkanie žurnalistov, ktorí informovali o protestoch na podporu uväzneného opozičného aktivistu Alexeja Navaľného, ako aj za údajnú perzekúciu reportéra RFE/RL na anektovanom Kryme.

https://twitter.com/VigilantinfoN/status/1453680442662473730

„Vyzývame Ruskú federáciu, aby dodržiavala svoje medzinárodné záväzky a povinnosti v oblasti ľudských práv, rešpektovala slobodu tlače a zaručila bezpečnosť novinárov,“ uvádza sa vo vyhlásení.

„Apelujeme na ruskú vládu, aby ukončila prenasledovanie nezávislých médií, zastavila politicky motivované konanie voči novinárom a mediálnym organizáciám a prepustila tých, ktorí sú nespravodlivo zadržiavaní,“ pokračuje znenie danej výzvy.

Západné mocnosti zároveň poukázali na vyhostenie reportérky britskej stanice BBC Sarah Rainsfordovej z Ruska, čo táto organizácia označila za útok na slobodu tlače.

Moskva toto obvinenie odmieta a tvrdí, že k opatreniu prikročila v reakcii na skutočnosť, že Británia odmietla udeliť akreditáciu nemenovanému ruskému novinárovi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet