Na hlavný obsah

Vyhrážky smrťou či násilím. Vedci pre pandémiu čelia obťažovaniu

Niektorých aj fyzicky napadli.

Vyhrážky smrťou či násilím. Vedci pre pandémiu čelia obťažovaniu
Na ilustračnej snímke vedci v laboratóriu. Foto: TASR/AP

Vedci zo siedmich krajín, ktorí s médiami otvorene hovoria o pandémii covidu-19, po svojich vystúpeniach zaznamenali vyhrážky smrťou alebo fyzickým napadnutím. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnil vedecký časopis Nature.

Okrem správ, telefonátov a urážok na sociálnych sieťach sa stretli aj s nenávistnou elektronickou poštou, ktorú niekto zaslal ich zamestnávateľom, zverejnením osobnej adresy alebo s pokusmi o spochybnenie ich profesijnej povesti.

Psychické aj emočné problémy

Celkovo 15 % z 321 vedcov uviedlo, že sa im pre rozhovory s médiami o koronavíruse niekto vyhrážal smrťou a 22 % zažilo vyhrážanie fyzickým alebo sexuálnym násilím. Šesť z 321 spovedaných vedcov niekto skutočne fyzicky napadol.

Dve pätiny respondentov povedali, že v dôsledku obťažovania zaznamenali psychické alebo emočné problémy. Vedci, ktorí čelili najhoršiemu obťažovaniu, uviedli, že to negatívne ovplyvnilo ich ochotu naďalej hovoriť s médiami.

Experti sa s nenávistnými reakciami stretávali najčastejšie po tom, ako povedali svoje stanovisko k vakcínam proti koronavírusu, ochranným rúškam, pôvodu vírusu a účinnosti liekov proti covidu. Podobnému konaniu čelili v minulosti odborníci, ktorí otvorene hovorili o zmene klímy alebo násilí páchanom pomocou strelných zbraní, napísal Nature.

Vyhrážky, napadnutie či priezračná tekutina

Hoci vzorku 321 vedcov nemožno považovať za reprezentatívnu, prieskum ponúka pohľad na osobné skúsenosti ľudí, ktorí dobrovoľne vstúpili do verejného priestoru, aby zdieľali svoje vedomosti a informácie k prebiehajúcej pandémii, napísal server BBC News. Prieskumu sa zúčastnili predovšetkým experti z USA, Spojeného kráľovstva a Nemecka.

Niektoré z extrémnejších prípadov sa objavili aj v médiách. Známeho flámskeho virológa Marca Van Ransta museli premiestniť na bezpečné miesto po tom, čo sa mu profesionálny a ozbrojený vojak vyhrážal násilím.

Hlavného poradcu britskej vlády pre boj s koronavírusom Chrisa Whittyho napadol v parku 24-ročný realitný maklér. Dvom popredným nemeckým vedcom zase niekto poslal fľaše s priezračnou tekutinou, na ktorých bol nápis „pozitívny“ a inštrukcie, nech nápoj vypijú.

Nenávistné prejavy pre Ivermektín

Nenávistným prejavom čelil tiež farmaceutický expert Andrew Hill, ktorý najprv zverejnil pozitívne hodnotenie lieku Ivermektín, ale zmenil svoje stanovisko, keď zistil, že údaje, na základe ktorých zverejnil štúdiu, boli nedôveryhodné.

Antiparazitikum, ktoré väčšina významných inštitúcií neodporúča na liečbu covidu, začalo mnoho ľudí nazývať zázračným liekom na chorobu – najmä v kruhoch, ktoré odmietali vyvinuté vakcíny.

„Posielali mi fotky nacistických vojnových zločincov, ktorí viseli na kandelábroch, obrázky húpajúcich sa rakví, vyhrážky, že moja rodina nie je v bezpečí a že všetci zhoríme v pekle,“ povedal pre BBC.

„Je to veľká strata, keď je vedec, ktorý spolupracoval s médiami, zdieľal svoje expertízy, vyradený z verejnej debaty v časoch, keď ho verejnosť potrebuje najviac,“ uviedla k obťažovaniu odborníkov riaditeľka britskej neziskovej organizácie Science Media Centre (SMC) Fiona Foxová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet