Na hlavný obsah

WHO: Konzumácia alkoholu zvyšuje riziko rakoviny prsníka

Ide o najčastejší druh rakoviny na svete.

WHO: Konzumácia alkoholu zvyšuje riziko rakoviny prsníka
Na archívnej snímke účastníci pochodu za zdravé prsia v Bratislave. Foto: TASR

Alkohol je jedným z hlavných rizikových faktorov rakoviny prsníka. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej v stredu (20. 10.) zverejnenej správe poukázala, že riziko rakoviny tohto ochorenia je možné výrazne znížiť jednoducho tým, že ľudia obmedzia jeho konzumáciu.

V európskom regióne WHO, ktorý zahŕňa 53 krajín a teritórií, je rakovina prsníka najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny. Každý deň toto ochorenie diagnostikujú 1 579 ženám.

Konzumácia alkoholu patrí k hlavným rizikovým faktorom tejto choroby, ktorá je zodpovedná za 7 zo 100 nových prípadov rakoviny prsníka v zmienenom regióne.

Európsky región WHO má najvyšší podiel nových diagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka v porovnaní s inými regiónmi. Podľa odhadov Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC) bola v roku 2020 konzumácia alkoholu zodpovedná za takmer 40 000 nových prípadov rakoviny prsníka.

Podľa údajov IARC je rakovina prsníka takisto najčastejšie sa vyskytujúcou formou rakoviny na celom svete. V roku 2020 odhadom diagnostikovali viac než dva milióny nových prípadov, pričom približne 100 000 z nich možno pripísať konzumácii alkoholu.

„Ľudia musia vedieť, že obmedzením konzumácie alkoholu môžu znížiť riziko rakoviny. Nezáleží na tom, o aký druh alkoholu ide, ani akej je kvality alebo ceny,“ povedala odborníčka z WHO pre Európu Marilys Corbexová.

WHO upozorňuje, že neexistuje bezpečná miera konzumácie alkoholu. Riziko rakoviny prsníka sa zvyšuje s každou jednotkou alkoholu denne. Viac ako desať percent prípadov rakoviny spôsobenej alkoholom v európskom regióne WHO vzniká tým, ak niekto denne vypije len jednu fľašku piva (500 ml) alebo dva malé poháre vína (po 100 ml). V prípade rakoviny prsníka ide ešte o vyšší počet prípadov.

WHO vyzýva na zavedenie účinných politík na zníženie užívania alkoholu vrátane obmedzenia jeho dostupnosti či zákazu alebo obmedzenia reklám na alkoholické nápoje vo všetkých médiách.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet