Dve veľké priehrady, z ktorých pochádza väčšina dodávok vody pre najväčšie turecké mesto Istanbul, takmer vyschli. Naplnené sú menej ako na desať percent.
Informoval o tom opozičný denník Duvar s odvolaním sa na dáta istanbulskej správy vôd a kanalizácií (ISKI). Dlhodobým problémom sucha v Turecku sa tento týždeň v Ankare zaoberá prvá konferencia vedcov, vládnych expertov i mimovládnych organizácií organizovaná ministerstvom pôdohospodárstva.
Turecko trápi sucho
Turecko s intenzívnym suchom bojuje od roku 2019. Minulý rok bol v tomto smere najhorší za päť rokov. V roku 2021 sa situácia ešte zhoršila, krajinu v dôsledku sucha tiež postihli historické lesné požiare. Sucho bolo najhoršie v auguste, s príchodom jesene by sa situácia mohla zlepšiť.
Obrázky vysychajúcich tureckých priehrad a nádrží sa tento rok v miestnych médiách objavujú prakticky každý týždeň. Už v januári turecké médiá písali, že zásoby vody pre 15-miliónový Istanbul boli na najnižšej úrovni za 15 rokov.
Z desiatich nádrží, ktoré zásobujú Istanbul, majú teraz najnižšiu úroveň priehrady Kazandere a Pabuçdere, ktorých naplnenosť klesla od apríla z asi 70 percent na menej ako desať.
Hrozí nedostatok vody
Suchá mnohí experti pripisujú klimatickým zmenám. Istanbul ale zápasí s chronickým nedostatkom vody a podľa niektorých odborníkov je hlavným dôvodom vysoká spotreba v dôsledku narastajúcej populácie tohto finančného a obchodného centra krajiny, ktoré navštevujú aj milióny turistov.
Cestovný ruch sa síce počas pandémie covidu utlmil, v rovnakom čase ale podľa miestnych médií zasa vzrástla spotreba vody kvôli hygienickým opatreniam.
K nedostatku vody v Istanbule prispievajú dlhodobo aj úniky vody v starej vodovodnej sústave. Asi pätina vody v dôsledku toho nedorazí ku spotrebiteľovi, v niektorých štvrtiach je to až 35 percent, napísal denník Daily Sabah v súvislosti s konferenciou v Ankare.