Na hlavný obsah

Žilinská nemocnica žiada nemocnice s infekčným a pľúcnym oddelením o pomoc

V pondelok zasadol krízový štáb.

Žilinská nemocnica žiada nemocnice s infekčným a pľúcnym oddelením o pomoc
Na snímke pavilón, ktorý je vyčlenený pre pacientov s ochorením COVID-19 vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina. Foto: TASR

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline požiadala nemocnice s infekčným a pľúcnym oddelením, aby jej pomohli riešiť situáciu s umiestnením pacientov s ochorením COVID-19. Na brífingu o tom v utorok (5. 10.) informoval medicínsky riaditeľ nemocnice Igor Bízik.

Žilinská FNsP zvolala v pondelok (4. 10.) krízový štáb v súvislosti s kritickým zhoršením situácie a vývojom zdravotného stavu pacientov s ochorením COVID-19.

„Keď pacientov nebolo toľko, pomáhali nám aj nemocnice Nové Zámky, Trnava, Banská Bystrica. Ale situácia sa celkovo zhoršuje. A možno budú musieť znova pomôcť aj iné nemocnice a iné kraje. Aktuálne je v covidovom pavilóne hospitalizovaných 38 ľudí a väčšina je vo vážnom stave,“ podotkol Bízik.

Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej začal počet prijatých pacientov s ochorením COVID-19 výraznejšie stúpať počas minulého týždňa.

„Od piatka sme prijali 17 nových pacientov. Tri štvrtiny z celkového počtu hospitalizovaných pacientov sú nezaočkované. Najmladší hospitalizovaný pacient má 21 rokov, je nezaočkovaný, bez pridružených diagnóz. Ochoreniu v našej nemocnici podľahlo od začiatku septembra, žiaľ, už sedem ľudí,“ uviedla Záteková.

V Žilinskom kraji je podľa nej najviac pacientov hospitalizovaných v žilinskej nemocnici a v nemocnici v Čadci. „Pričom obe nemocnice nemajú infekčné ani pľúcne oddelenie. Máme preto veľký problém s personálnym pokrytím covidového oddelenia.“

„V tejto chvíli sme už nútení obmedzovať tímy zdravotníkov na tzv. ‚bielych‘ oddeleniach, keďže nemáme inú možnosť, ako pokryť služby a poskytnúť starostlivosť o ťažko chorých pacientov s ochorením COVID-19,“ uzavrela hovorkyňa nemocnice.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny