Farmaceutická spoločnosť Merck Sharp & Dohme (MSD) požiadala Európsku liekovú agentúru (EMA) o povolenie uvedenia jej tabletky proti ochoreniu COVID-19 na trh. Európsky regulátor pre lieky v utorok (23. 11.) vo vyhlásení informoval, že začal s posudzovaním molnupiraviru, ktorý vyvíja MSD v spolupráci s Ridgeback Biotherapeutics. Rozhodnutie je otázkou niekoľkých týždňov.
Minulý týždeň EMA odporučila na núdzové použitie tabletky pri liečbe dospelých nakazených koronavírusom, ktorých stav si nevyžaduje liečbu doplnkovým kyslíkom, a u ktorých existuje riziko závažného priebehu COVID-19. Liek by mali dostať čo najskôr po diagnostikovaní COVID-19 a do päť dní od prejavenia príznakov. Je určený na užívanie dvakrát denne počas piatich dní.
‼️ EMA starts evaluating an application for marketing authorisation for Lagevrio, molnupiravir’s 🇪🇺tradename.
— EU Medicines Agency (@EMA_News) November 23, 2021
This oral antiviral #medicine is intended for the treatment of #COVID19 in adults.
An outcome could be reached within weeks.
👉https://t.co/y8yypFooxA #HealthUnion pic.twitter.com/okeAVsRv7x
Tento mesiac ako prvá krajina na svete schválila molnupiravir Veľká Británia. Tabletka je tam určená pre dospelých s COVID-19, ktorí majú aspoň jeden rizikový faktor pre vážny priebeh ochorenia.
Antivirotikum je uprostred schvaľovacieho procesu aj v USA, kde sa očakáva, že regulátori ešte tento mesiac zvolajú expertný panel, aby zvážil autorizáciu.
Tabletka, ktorá zmierňuje príznaky a urýchľuje liečbu COVID-19, môže byť v boji proti pandémii prevratná, keďže môže spolu s očkovaním pomôcť uvoľniť tlak na nemocnice a obmedziť vznik veľkých ohnísk nákazy.
Ako pripomína agentúra AP, aj keď liek regulátori schvália, prvotné zásoby budú obmedzené. Firma uviedla, že tento rok dokáže vyrobiť 10 miliónov liečebných kúr. Väčšinu z toho však už kúpili vlády po celom svete.
Merck Sharp & Dohme v októbri súhlasila s tým, že umožní iným výrobcom liekov vo svete vyrábať molnupiravir, a podpísala dohodu s medzinárodnou organizáciou Medicines Patent Pool podporovanou Organizáciou Spojených národov o poskytovaní licencií na výrobu lieku.