Na hlavný obsah

Babiš pripustil kandidatúru na post prezidenta

Už skôr uviedol, že aj Zeman by si prial, aby kandidoval.

Babiš pripustil kandidatúru na post prezidenta
Na snímke český premiér Andrej Babiš. Foto: TASR/AP

Dosluhujúci český premiér Andrej Babiš v piatok (19. 11.) pripustil, že by mohol kandidovať na funkciu prezidenta, ak by mal dostatočnú podporu. Vyjadril sa tak vo videu na sociálnej sieti.

Ako pripomenul spravodajský server Novinky.cz, Babiš svoju kandidatúru novinárom dosiaľ nevyvrátil.

„Všetci sa na to pýtajú, tak mi napadlo, že keby ľudia začali zbierať petičné hárky a bolo dosť podpisov… Ale nechcem predbiehať, uvidíme. Teraz to nie je téma,“ povedal Babiš vo videu.

Zber podpisov by mohol zafungovať ako kampaň aj ako test popularity po odchode do opozície, píšu Novinky.cz.

Novinárom svoju kandidatúru na Hrad Babiš nevyvrátil a tému ľahko priživuje, napríklad výrokmi o tom, že mu súčasný prezident Miloš Zeman, ktorému skončí mandát v marci 2023, povedal, že by ho za prezidenta volil, alebo že ho ku kandidatúre dokonca vyzval, pripomínajú Novinky.cz, on-line magazín denníka Právo.

Podľa politológov a sociológov nie je Babiš bez šance. Sociológ Jan Herzmann považuje Babiša za jedného z najsilnejších kandidátov. „Postup do druhého kola by mal skoro istý. Ako by dopadlo druhé kolo, by záležalo na tom, kto by bol jeho protikandidátom,“ povedal v rozhovore pre Právo.

Silnými kandidátmi by podľa Herzmanna mohli byť aj generál Petr Pavel, šéf odborárov Josef Středula, predseda hnutia STAN Vít Rakušan alebo bývalý prezidentský kandidát a súčasný senátor Pavel Fischer.

Riadne prezidentské voľby sú v Česku naplánované na jar 2023. Vtedy sa skončí po piatich rokoch mandát Milošovi Zemanovi, ktorý už znova kandidovať nemôže.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet