Na hlavný obsah

Bývalému katalánskemu lídrovi Puigdemontovi všeobecný súd EÚ opäť odobril odobratie imunity

Imunity ho zbavili ešte v marci.

Bývalému katalánskemu lídrovi Puigdemontovi všeobecný súd EÚ opäť odobril odobratie imunity
Na snímke europoslanec a bývalý katalánsky líder Carles Puigdemont. Foto: TASR/AP

Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu opätovne potvrdil odobratie europoslaneckej imunity bývalému katalánskemu lídrovi Carlesovi Puigdemontovi. Oznámil to v piatok (26. 11.) v tlačovom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA.

Podpredseda tohto druhého najvyššieho súdu EÚ, Savvas Papasavvas, zamietol najnovšiu žiadosť o obnovenie europoslaneckej imunity Puigdemontovi aj dvom bývalých katalánskym ministrom v jeho vláde – Antonimu Comínovi a Clare Ponsatíovej.

Puigdemonta, ktorý žije od roku 2017 v exile v Belgicku, zadržali 23. septembra na Sardínii na základe medzinárodného zatykača vydaného Madridom. Na Sardíniu pricestoval na kultúrny festival. Bývalý katalánsky premiér strávil noc za mrežami a sudkyňa nasledujúci deň nariadila jeho prepustenie s tým, že sa dostaví na ďalšie pojednávanie.

Súd v Sardínii následne odložil rozhodnutie o tom, či bude niekdajší vodca katalánskych separatistov Puigdemont vydaný na trestné stíhanie do Španielska, pričom stanovil, že na vynesenie verdiktu môže politik čakať na slobode.

Európsky parlament zbavil ešte v marci Puigdemonta, Comína aj Ponsatíovú imunity, ktorou disponovali od roku 2019. Toto rozhodnutie následne potvrdil už koncom júla i Všeobecný súd EÚ v Luxemburgu.

Puigdemont, ktorý obviňuje Madrid zo zneužívania zákonov na prenasledovanie svojich politických oponentov, následne v októbri opätovne požiadal Všeobecný súd EÚ o priznanie imunity.

Papasavvas teraz jeho žiadosť zamietol s tým, že nejde o naliehavú záležitosť, keďže aj samotné uplatnenie európskeho zatykača na katalánskych separatistov je momentálne pozastavené do vtedy, kým v tejto veci nerozhodne Európsky súdny dvor (ECJ).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet