Na hlavný obsah

Bývalý rakúsky kancelár Kurz stratil poslaneckú imunitu

Čelí podozreniam z korupcie.

Bývalý rakúsky kancelár Kurz stratil poslaneckú imunitu
Na snímke bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP

Bývalý rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz vo štvrtok (18. 11.) stratil poslaneckú imunitu voči vyšetrovaniu z korupcie. Rozhodol o tom jednohlasne rakúsky parlament, informovala agentúra DPA.

Tento krok podporil aj samotný Kurz (35) a jeho strana ÖVP. Spoločne deklarovali, že to pomôže objasniť situáciu.

Polícia začiatkom októbra vykonala prehliadky v úrade kancelára, v centrále ÖVP aj na ministerstve financií. Kurz – v tom čase ešte kancelár – odmietal odstúpiť.

V dôsledku hroziaceho hlasovania o vyslovení nedôvery v parlamente, v ktorom by sa koaliční Zelení zrejme spojili s opozíciou, však Kurz napokon odstúpil z čela vlády. Ostal však predsedom ÖVP a v Národnej rade sa následne stal aj predsedom poslaneckého klubu.

Kurz v mladom veku zaznamenal strmý kariérny rast: v 27 rokoch sa stal ministrom zahraničných vecí a v 31 rokoch spolkovým kancelárom. Jeho prvé funkčné obdobie na čele kabinetu sa skončilo predčasne v roku 2019 v dôsledku obvinení z korupcie v prípade Ibiza voči koaličnému partnerovi FPÖ. V rámci vyšetrovania tohto prípadu polícia neskôr objavila aj písomnú komunikáciu z prostredia ÖVP. To napokon viedlo ku Kurzovmu pádu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet