Na hlavný obsah

Česi budú uznávať už len očkovanie a prekonanie covidu

Testy sa budú uznávať len na niektorých miestach.

Česi budú uznávať už len očkovanie a prekonanie covidu
Ilustračné foto - koronavírus v Česku. Foto: TASR/AP

Česká republika zavedie z nedele (21. 11.) na pondelok (22. 11.) v rámci nových opatrení pri boji proti šíreniu covidu takzvaný bavorský model. Ten až na výnimky ruší uznávanie testov ako covidového certifikátu. Oznámil to premiér v demisii Andrej Babiš v stredu (17. 11.) v Českej televízii.

„Od tohto momentu budú, čo sa týka služieb či hromadných akcií, uznávané iba očkovanie a prekonanie covidu. Úplne sa rušia sa samotesty, nejdeme na model s PCR testami,“ uviedol premiér v demisii, ktorého cituje web ČT24.

Antigénové testy sa budú uznávať len u zamestnancov a klientov v zdravotníckych zariadeniach a v zariadeniach sociálnych služieb.

Opatrenie bude schvaľovať vo štvrtok (18. 11.) dopoludnia vláda, ktorej väčšina sa podľa Babiša súhlasí s takýmto opatrením. Covidovú situáciu v krajine označil za kritickú.

„Chcel by som dôrazne požiadať všetkých, aby sa zaočkovali. Neočkovaní majú takmer deväťkrát väčšiu šancu mať ťažký priebeh a zomrieť,“ dodal Babiš.

Designovaný minister zdravotníctva Vlastimil Válek bude podľa ČT24 spoločne so svojím Anticovid tímom rokovať o nových opatreniach v nedeľu ráno.

„Dozviem sa, čo presne odborníci ministerstva zdravotníctva odporúčajú, aký majú plán, uvidíme, čo presne z toho bavorského modelu chcú zaviesť,“ avizoval podľa ČT24.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet