Na hlavný obsah

Česko má nového premiéra. Zeman vymenoval Petra Fialu

Menovanie sprevádzali protiepidemické opatrenia.

Český prezident Miloš Zeman vymenoval v nedeľu (28. 11.) na zámku v Lánoch predsedu ODS Petra Fialu za nového premiéra. Informovala o tom spravodajská televízia ČT24.

Vymenovanie, pôvodne plánované na piatok (26. 11.), sa uskutočnilo v miestnosti, do ktorej vedú dva vchody. Pri jedných dverách boli umiestnené tri dočasné steny z plexiskla. Vznikol tak výklenok, ktorý Zemanovi umožnil, aby Fialu videl. Bližší kontakt medzi oboma politikmi tak nenastal.

Tieto opatrenia boli nutné z dôvodu, že Zeman mal vo štvrtok (25. 11.) pozitívny test na koronavírus. Podľa platných nariadení mal byť 14 dní v izolácii, aj keď nemá príznaky ochorenia.

Hlavná hygienička Pavla Svrčinová však pripustila, že je možné, aby sa človek s nariadenou izoláciou stretol s niekým iným ako so zdravotníkmi, ktorí sa o neho starajú, prípadne s ľuďmi, s ktorými žije v spoločnej domácnosti, cez priehľadnú stenu.

Zemana priviezli do výklenku na invalidnom vozíku. Všetci prítomní mali respirátory triedy FFP3. Po zložení sľubu Fialom mu hlava štátu vo svojom krátkom prejave „zo srdca“ zablahoželala k vymenovaniu za premiéra.

Prezident avizoval, že už v pondelok (29. 11.) sa začne stretávať s nominantmi na ministrov podľa abecedného poriadku, aby nikto nebol diskriminovaný. Prvým na rade tak bude Ivan Bartoš (Piráti). Tento maratón sa skončí 13. decembra.

Ďalším krokom je vymenovanie ministrov

Na záver príhovoru zaželal Zeman Fialovi úspech a dobrý pocit z dobre vykonanej práce. Prezident „nezabudol“ ani na svojich kritikov, keď povedal, že sa riadil dvoma zásadami: vážiť si ľudí, ktorí niečo dokázali a nevážiť si „žvanilov“, ktorí radia druhým, ako majú pracovať. Ako dodal, týka sa to novinárov i politikov.

Fiala sa poďakoval za vymenovanie. Je presvedčený, že Česko budem mať čoskoro vládu, ktorá prevedie krajinu súčasnou zložitou situáciou a urobí zmeny pre dobrú budúcnosť občanov. „Verím v našu dobrú spoluprácu,“ konštatoval Fiala.

Menovací dekrét podpísal Zeman už v sobotu (27. 11.). Potom ho ožarovali ultrafialovým svetlom, ktoré by malo zničiť prípadné vírusové častice.

Kandidátov na ministrov Fiala predstavil už v polovici novembra, Zeman však dal najavo, že je s jednou nomináciou nespokojný. Zoznam kandidátov však aj tak nie je kompletný, keďže Veslav Michalik (STAN), ktorý sa mal stať ministrom priemyslu a obchodu, sa nominácie vzdal. Jeho náhradník má byť známy v pondelok (29. 11.).

Česko má tak momentálne dvoch premiérov – úradujúceho Andreja Babiša a dezignovaného Petra Fialu, pripomenula ČT24.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet