Európska únia musí pritvrdiť svoj prístup proti režimu bieloruského autoritárskeho vládcu Alexandra Lukašenka, ktorý sa nezastaví len pri zneužívaní migrantov na politické účely. Poslancom Európskeho parlamentu to v stredu (24. 11.) povedala jedna z líderiek bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská.
Podľa nej by EÚ pre utečencov na hraniciach Poľska či pobaltských krajín nemala zabúdať na väzenie a útlak obyvateľov krajiny. Únia by sa mala ráznejšie zasadiť o medzinárodnú izoláciu Lukašenkovho režimu a uplatňovať dôslednejšie sankcie, vyzvala exilová politička.
Najmä Poľsko, ale aj Litva a Lotyšsko sa v posledných týždňoch stretávajú s náporom ľudí snažiacich sa dostať cez bieloruskú hranicu. Európske štáty vinia Lukašenka, že v snahe pomstiť sa za skoršie sankcie zváža utečencov z ázijských krajín a snaží sa destabilizovať EÚ.
„Migranti aj Bielorusi sú teraz rukojemníkmi režimu. A tie dva problémy sa nedajú riešiť oddelene,“ povedala Cichanovská. EÚ sa podľa nej začala sústreďovať na ohrozenie svojich vonkajších hraníc, nemala by však vyjednávať s Lukašenkom a zabúdať na to, že režim stále väzní svojich odporcov a potláča všetky snahy opozície o posun k demokracii.
Únia v posledných týždňoch vedie s Minskom rokovania, ktoré sa sústreďujú na pomoc s návratom migrantov do ich krajín. Akékoľvek kompromisy s Lukašenkom, ktorého dvadsaťsedmička neuznáva za prezidenta, odmieta.
Úplné odstrihnutie Bieloruska
Euroblok by však podľa Cichanovskej mal pomôcť k úplnej medzinárodnej izolácii režimu. Napríklad tým, že jeho predstaviteľov nebude pozývať na žiadne akcie a nebude pre Lukašenka používať označenie prezident.
Pri uplatňovaní sankcií by EÚ nemala brať do úvahy záujmy únijných firiem a mala by prijať naozaj rázne postihy, povedala politička, ktorá bola Lukašenkovou súperkou v minuloročných prezidentských voľbách, pre ovplyvňovanie zo strany režimu ich výsledok Únia neuznala.
„Myslíte, že im (bieloruskej opozícii) vaše vyhlásenie o hlbokom znepokojení dodáva nádej?“ pýtala sa Cichanovská v narážke na častú formuláciu únijnej diplomacie smerom k vývoju v krajine.
EÚ v súčasnosti dolaďuje už piate rozšírenie sankčného zoznamu, ktoré reaguje predovšetkým na situáciu na hraniciach. Počíta okrem iného s tým, že letecká spoločnosť Belavia nebude môcť využívať prenájom lietadiel od únijných firiem, postihnuté budú aj ďalšie firmy podieľajúce sa na zvážaní migrantov.