Ekvádor navrhol rozšírenie prírodnej rezervácie súostrovia Galapágy o zhruba 60 000 kilometrov štvorcových, pričom by tento projekt financoval prostredníctvom výmeny dlhu.
Ekvádorský prezident Guillermo Lasso to oznámil v pondelok (1. 11.) na klimatickom samite COP26 v škótskom Glasgowe, informuje tlačová agentúra AFP.
Galapágy, ležiace približne 1 000 kilometrov od pobrežia Ekvádoru, sú pomenované po obrovských korytnačkách, ktoré tam žijú. Súostrovie preslávil britský geológ a prírodovedec Charles Darwin, ktorý tam uskutočnil výskum evolúcie.
Na súostroví sa nachádza prírodná rezervácia s rozlohou približne 130.000 kilometrov štvorcových, ktorá je druhou najväčšou na svete, a žije tam zhruba 2 900 morských druhov. Rezervácia je lokalitou Svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Lasso uviedol, že k tejto prírodnej rezervácii, ktorú zriadili v roku 1998, by sa malo pridať ďalších 60 000 kilometrov štvorcových. Rezervácia by sa tak rozšírila severným smerom a súvisel by s tým zákaz priemyselného rybolovu a v niektorých oblastiach aj zákaz remeselného rybolovu.
Tento krok by bol podľa prezidenta financovaný „výmenou dlhu za starostlivosť o zachovanie životného prostredia“. Takéto transakcie zahŕňajú odpustenie časti dlhu rozvojovej krajiny výmenou za miestne investície do programov ochrany.
Ekvádor sa momentálne nachádza v ekonomickej kríze, ktorú zhoršila koronavírusová pandémia. Krajina má dlh takmer 46 miliárd dolárov, čo predstavuje 45 percent tamojšieho HDP.
Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) podľa AFP tvrdí, že chránené územia zohrávajú kľúčovú úlohu pri zmierňovaní klimatických zmien obmedzovaním emisií skleníkových plynov, ktoré otepľujú planétu.