Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ekvádor chce rozšíriť rezerváciu na súostroví Galapágy

Financovať to chce prostredníctvom výmeny dlhu.

Ekvádor chce rozšíriť rezerváciu na súostroví Galapágy
Na ilustračnej snímke pelikány na Galapágoch. Foto: TASR/AP

Ekvádor navrhol rozšírenie prírodnej rezervácie súostrovia Galapágy o zhruba 60 000 kilometrov štvorcových, pričom by tento projekt financoval prostredníctvom výmeny dlhu.

Ekvádorský prezident Guillermo Lasso to oznámil v pondelok (1. 11.) na klimatickom samite COP26 v škótskom Glasgowe, informuje tlačová agentúra AFP.

Galapágy, ležiace približne 1 000 kilometrov od pobrežia Ekvádoru, sú pomenované po obrovských korytnačkách, ktoré tam žijú. Súostrovie preslávil britský geológ a prírodovedec Charles Darwin, ktorý tam uskutočnil výskum evolúcie.

Na súostroví sa nachádza prírodná rezervácia s rozlohou približne 130.000 kilometrov štvorcových, ktorá je druhou najväčšou na svete, a žije tam zhruba 2 900 morských druhov. Rezervácia je lokalitou Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Lasso uviedol, že k tejto prírodnej rezervácii, ktorú zriadili v roku 1998, by sa malo pridať ďalších 60 000 kilometrov štvorcových. Rezervácia by sa tak rozšírila severným smerom a súvisel by s tým zákaz priemyselného rybolovu a v niektorých oblastiach aj zákaz remeselného rybolovu.

Tento krok by bol podľa prezidenta financovaný „výmenou dlhu za starostlivosť o zachovanie životného prostredia“. Takéto transakcie zahŕňajú odpustenie časti dlhu rozvojovej krajiny výmenou za miestne investície do programov ochrany.

Ekvádor sa momentálne nachádza v ekonomickej kríze, ktorú zhoršila koronavírusová pandémia. Krajina má dlh takmer 46 miliárd dolárov, čo predstavuje 45 percent tamojšieho HDP.

Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) podľa AFP tvrdí, že chránené územia zohrávajú kľúčovú úlohu pri zmierňovaní klimatických zmien obmedzovaním emisií skleníkových plynov, ktoré otepľujú planétu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet