Na hlavný obsah

Grécki archeológovia zrejme objavili dávne mesto, o ktorom písal Homér

Mesto spomínajú aj ďalší starogrécki literáti.

Grécki archeológovia sa domnievajú, že sa im podarilo objaviť dávne mesto Meliboia, ktoré vo svojom epose Ilias spomenul starogrécky básnik Homér.

Nasvedčujú tomu nápisy, ktoré objavili archeológovia v novom nálezisku, uviedlo grécke ministerstvo kultúry. Podrobný archeologický prieskum bude pokračovať na jar budúceho roka, informovala agentúra DPA.

https://twitter.com/DrMichaelLoy/status/1464584318018371590

Homér spomína Meliboiu v druhom speve Iliady, v takzvanom katalógu lodí. V tejto pasáži Homér vymenúva všetky grécke mestá, ktoré sa zúčastnili na ťažení proti Tróji pod vedením kráľa Agamemnóna.

Mesto ale spomínajú aj ďalší starogrécki literáti vo svojich neskorších dielach, presné povedomie o jeho polohe sa ale v priebehu času vytratilo.

Na jednom kopci blízko prístavu Agiokampos v provincii Larisa narazili grécki archeológovia na akropole, opevnené mesto s rozlohou zhruba 55 000 metrov štvorcových.

V novom nálezisku archeológovia objavili mnoho predmetov, a to vrátane keramiky, odkazujúcich na názov dávneho mesta. Preto sa domnievajú, že by mohlo ísť o homérovskú Meliboiu.

Archeologické pozostatky sú však podstatne mladšie ako epos Ilias a odborníci ich datovali do helénskeho obdobia, čo zodpovedá zhruba tretiemu až prvému storočiu pred naším letopočtom.

Archeologický prieskum je iba na začiatku, odborníci stačili zmapovať len pozostatky jednej budovy. Práce budú pokračovať na jar budúceho roka, keď sa zlepší počasie.

Dlhé spory sa viedli o existenciu a polohu mesta Trója, proti ktorému viedli Gréci ťaženie. Mesto sa podarilo v druhej polovici 19. storočia objaviť nemeckému archeológovi Heinrichovi Schliemannovi na kopci Hisarlik v Turecku. Závery, že ide o mesto z Iliady, potom potvrdili aj neskoršie archeologické prieskumy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet