Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Harmonika či jeden zo siedmich statočných. Hrdina z westernov Charles Bronson sa narodil pred 100 rokmi

Hlásil, že vyzerá ako do vzduchu vyhodený kameňolom.

Harmonika či jeden zo siedmich statočných. Hrdina z westernov Charles Bronson sa narodil pred 100 rokmi
Na archívnej snímke americký herec Charles Bronson. Foto: ČTK/AP

Mnohí ho pre jeho výzor považovali za Indiána, ale predstaviteľ pištoľníka Bernarda O’Reillyho z westernu Sedem statočných či legendárneho „Harmoniku“ z ešte slávnejšieho westernu Vtedy na Západe mal litovsko-tatárske korene.

Reč je o americkom hercovi Charlesovi Bronsonovi. Od narodenia charizmatického predstaviteľa drsných chlapíkov uplynulo v stredu (3. 11.) 100 rokov.

Okrem pištoľníkov stvárnil Bronson množstvo akčných hrdinov, ktorí na ceste za spravodlivosťou využívali nielen dôvtip, ale aj fyzickú silu a zbrane.

Detstvo plné posmeškov

Keď mal desať rokov, zomrel mu otec, a tak musel prácou v bani finančne prispievať do skromného rodinného rozpočtu. Ako jedinému zo súrodencov sa mu však podarilo dokončiť strednú školu, na ktorú nemal príjemné spomienky, hoci na nej prejavoval aj značný maliarsky talent. Bol terčom posmeškov pre oblečenie, ktoré dedil po svojich starších sestrách.

Vojenská služba pre neho znamenala príjemnú zmenu, lebo život v kasárňach predstavoval oveľa väčšie pohodlie ako v rodinnom kruhu. Počas druhej svetovej vojny slúžil pri letectve a bojoval v Pacifiku. Po vojne striedal zamestnanie, okrem iného aj boxoval.

Po odchode do civilu vystriedal viaceré zamestnania, ale lákal ho svet hereckých hviezd. V roku 1947 začal vo Philadelphii navštevovať hereckú školu, kde sa zoznámil aj s prvou manželkou Harriet Tendlerovou, s ktorou mal dcéru a syna.

Od komédie k jednému zo siedmich statočných

Pred filmovou kamerou debutoval v roku 1951 v komédii režisérov Henryho Hathawaya a Lewisa Seilera You’re in the Navy Now (Teraz ste v námorníctve).

Výraznejšej postavy, ktorú stvárnil už ako Charles Bronson, sa dočkal v thrilleri House of Wax (Dom voskových figurín, 1953), ktorý režíroval André de Toth.

V roku 1954 sa objavil vo westernoch Vera Cruz (r. Robert Aldrich), Riding Shotgun (r. André de Toth) a Apache (r. Robert Aldrich). Prvé hlavné postavy si strihol vo westerne Showdown at Boot Hill (1958) režiséra Gena Fowlera a v thrilleri Machine-Gun Kelly (1958), pod ktorý sa podpísal režisér Roger Corman.

Pre spomenutý western Vera Cruz si zmenil svoje slovanské meno – traduje sa, že podľa brány Bronson nachádzajúcej sa vo filmových štúdiách Paramount.

Definitívny zlom v Bronsonovej kariére znamenal western z roku 1960 Sedem statočných (The Magnificent Seven) režiséra Johna Sturgesa, v ktorom stvárnil mlčanlivého írsko-mexického pištoľníka Bernarda O’Reillyho. Vo westernovej klasike si zahral po boku Yula Brynnera, Steva McQueena či Horsta Buchholza.

Podmanivá harmonika od Morriconeho

Po úspechu Siedmich statočných sa Bronson predstavil vo vojnovej dráme The Great Escape (Veľký útek, r. John Sturges, 1963), hlavnú postavu stvárnil vo westerne Guns of Diablo (r. Boris Sagal, 1964) či v ďalšej dráme z vojenského prostredia The Dirty Dozen (Tucet špinavcov, r. Robert Aldrich, 1967).

V roku 1968 sa na filmovom plátne objavil v jednom z najslávnejších westernov Vtedy na Západe (Once Upon a Time in the West). Stvárnil pištoľníka prezývaného „Harmonika“, ktorý svoju pomstu ohlasoval podmanivou melódiou ústnej harmoniky.

https://twitter.com/BoxOfficeBeyond/status/1455868639207374857

Pod legendárny western sa podpísal taliansky režisér Sergio Leone, ktorý o Bronsonovi vyhlásil, že je to najlepší herec, s ktorým kedy pracoval. Podmanivú hudbu zložil taliansky skladateľ Ennio Morricone a v snímke účinkoval slávny herec Henry Fonda či legenda kinematografie Claudia Cardinale.

K rolám tvrdých a drsných chlapov, ktorých len tak niečo nezlomí, predurčovala Bronsona jeho tvár plná vrások s ostro rezanými črtami, na ktorej sa len ťažko objavil úsmev. „Myslím, že vyzerám ako kameňolom, ktorý niekto vyhodil do vzduchu,“ povedal raz herec.

V Európe nakrútil aj úspešnú taliansko-francúzsku kriminálku Cestujúci v daždi (L’uomo venuto dalla pioggia, 1970) režiséra René Clémenta, alebo western Červené slnko (Sole rosso, r. Terence Young, 1971), v ktorom si zahral po boku Alaina Delona.

Mechanik zabijak či Morský vlk

Po návrate od USA nadviazal spoluprácu s režisérom Michaelom Winnerom, z ktorej vzišiel western Chato’s land (Chatova zem, 1972), akčná snímka The Mechanic (Mechanik zabijak, 1972) či dráma o architektovi, ktorému pouliční gangstri znásilnili ženu a dcéru, Death Wish (Prianie smrti, 1974), ktorá sa dočkala ďalších troch pokračovaní z rokov 1982, 1985 a 1986.

Posledný diel režíroval J. Lee Thomson, s ktorým Bronson nakrútil aj thriller Messenger of Death (Posol smrti, 1988).

V závere kariéry Bronson zaujal v televíznych projektoch ako The Sea Wolf (Morský vlk, 1993), Donato and Daughter (Donato a dcéra, 1993) či v kriminálnej trilógii Family of Cops (Rodina policajtov, 1995, 1997, 1999).

Po rozvode s prvou manželkou Harriet Tendlerovou sa oženil s herečkou Jill Irelandovou, s ktorou mal jednu dcéru. Po jej smrti sa tretíkrát oženil so svojou opatrovateľkou Kim Weeksovou.

Legendárny herec Charles Bronson zomrel 30. augusta 2003 vo veku 81 rokov na zápal pľúc. Posledné roky svojho života trpel Alzheimerovou chorobou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet