Na hlavný obsah

Irán odsúdil útok na irackého premiéra a kritizoval USA za destabilizáciu krajiny

Na premiéra zatiaľ neznámy páchateľ zaútočil dronom.

Irán odsúdil útok na irackého premiéra a kritizoval USA za destabilizáciu krajiny
Na snímke iránska zástava. Foto: SITA/AP

Iránske ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo v nedeľu (7. 11.) útok na sídlo irackého premiéra Mustafu Kázimího a naznačilo, že zodpovednosť zaň nesú Spojené štáty. Rezort tiež vyzval na „obozretnosť, aby sa predišlo (ďalším) útokom na bezpečnosť a rozvoj Iraku“. Informovala o tom agentúra AFP.

„Takéto incidenty sú v záujme tých, ktorí za posledných 18 rokov narušili stabilitu, bezpečnosť, nezávislosť a územnú celistvosť Iraku,“ povedal hovorca iránskeho rezortu diplomacie Saíd Chátibzáde.

„Svoje zlovestné regionálne ciele sa pokúsili dosiahnuť vytvorením teroristických skupín, ktoré vykonávajú protištátnu činnosť,“ dodal hovorca ministerstva na adresu USA, ktoré, ako pripomína AFP, v roku 2003 vykonali inváziu do Iraku a zvrhli tamojšieho diktátora Saddáma Husajna, čo odštartovalo roky sektárskeho konfliktu v regióne.

Iracká vláda v nedeľu ráno uviedla, že premiér Mustafá Kázimí prežil pokus o atentát ozbrojeným dronom. Zranenia utrpeli siedmi ochrankári, pričom predseda vlády utŕžil drobné rezné poranenie ruky, informovala agentúra AP s odvolaním sa na dvoch nemenovaných irackých predstaviteľov.

Nebolo bezprostredne známe, koľko dronov útočilo. Agentúra AP uviedla, že na premiérsku rezidenciu v bagdadskej Zelenej zóne zaútočili najmenej dva drony, zatiaľ čo zdroje agentúry AFP hovoria o troch dronoch, pričom dve z nich bezpečnostné zložky zostrelili.

K pokusu o atentát, ku ktorému sa dosiaľ nikto neprihlásil, došlo v čase, keď iracké politické strany rokujú o vytvorení parlamentných koalícií po zverejnení predbežných výsledkov októbrových októbrových volieb do irackého parlamentu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet