Na hlavný obsah

Izrael bude očkovať deti vo veku 5-11 rokov

Schválil očkovanie vakcínou od Pfizer/BioNTech.

Izrael bude očkovať deti vo veku 5-11 rokov
Izraelský zdravotník naťahuje do striekačky vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Foto: TASR/AP

Izrael v stredu ( 10. 11.) odsúhlasil, aby boli deti vo veku päť až jedenásť rokov očkované vakcínou proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Podľa tamojších odborníkov ale bude náročné presvedčiť časť rodičov, aby svojich potomkov dali zaočkovať. Informoval o tom denník The Times of Israel.

Izrael tak nasleduje Spojené štáty, v ktorých očkovanie tejto vekovej skupiny schválil Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Zaočkovať deti chce zhruba polovica rodičov

Očkovanie uvedenej skupiny maloletých detí v tajnom hlasovaní odsúhlasilo 73 zo 75 izraelských odborníkov. „Je to veľmi dôležité rozhodnutie o veľmi bezpečnej vakcíne,“ povedal epidemiológ Nadav Davidovič, ktorý očakáva v tejto vekovej kategórii menší výskyt vedľajších účinkov, než aké pozorovali po očkovaní starších mladistvých.

Zároveň dodal, že rodičia zhruba polovice detí v tejto vekovej skupine chcú dať svojich potomkov zaočkovať, avšak zvyšní váhajú. Obáva sa preto, že tento trend v Izraeli prehĺbi „koronavírusové rozdiely“, keďže v bohatších rodinách, ktoré sú viac naklonené prevencii, bude miera zaočkovaných detí oveľa vyššia, ako v tých chudobnejších.

Podľa odborníkov však s očkovaním detí budú zrejme váhať aj v komunitách ultraortodoxných židov či arabských komunitách, ktoré sú v priemere chudobnejšie a v súvislosti s očkovaním skeptickejšie ako ostatní obyvatelia.

Viac ako 90 % účinnosť

Do Izraela majú prvé dávky vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech určené deťom doraziť budúci týždeň. Podľa nedávnej štúdie má očkovacia látka od konzorcia Pfizer/BioNTech viac ako 90-percentnú účinnosť pri prevencii symptomatických foriem ochorenia u detí vo veku od päť do 11 rokov.

Údaje pochádzajú od približne 2250 účastníkov štúdie, pripomína The Times of Israel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet