Na hlavný obsah

Opätovný lockdown je sklamaním. Biskupi protestujú proti zákazu účasti na omšiach

Tvrdia, že existujú aj iné riešenia.

Opätovný lockdown je sklamaním. Biskupi protestujú proti zákazu účasti na omšiach
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Opätovný lockdown je pre slovenských katolíckych biskupov veľkým sklamaním. Zákaz verejných bohoslužieb nepovažujú za primeraný a žiadajú jeho odvolanie. Uviedli to v reakcii na nový lockdown spojený s plošným zákazom verejných bohoslužieb. Informovala o tom tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Biskupi vo svojom stanovisku tvrdia, že KBS od začiatku pandémie podporovala tak dodržiavanie opatrení, ako aj očkovanie pre všetkých, ktorým to zdravotný stav dovoľuje.

„Pretože nám záleží na každom ľudskom živote, na situácii nemocníc a pretože vidíme vyčerpanie zdravotníkov, prijali sme už mnoho obmedzení a trpezlivo všetkých motivujeme k zodpovednosti. Bol však daný prísľub, že verejné slávenie bohoslužieb už nebude zakázané,“ uviedli biskupi.

Zároveň tvrdia, že lockdownu aj plošnému zákazu verejných bohoslužieb sa bolo možné vyhnúť. „Sme veľmi roztrpčení, že k nemu opätovne dochádza. Plošný zákaz verejných bohoslužieb nepovažujeme za primeraný v situácii, keď zostáva množstvo iných oblastí života otvorených a žiadame jeho čo najskoršie odvolanie,“ poznamenali.

Dodali, že pohľad do susedných krajín, ktoré dôsledne rešpektujú náboženskú slobodu, ukazuje, že aj tu existujú iné riešenia.

Veriaci budú mať počas nasledujúceho obdobia lockdownu zakázanú skupinovú účasť na bohoslužbách. Premiér Eduard Heger (OĽANO) potvrdil, že individuálna pastoračná činnosť zostane povolená, teda veriaci budú môcť ísť na spoveď alebo na individuálne prijímanie.

„Taktiež bude možné organizovať online sväté omše,“ povedal Heger s tým, že istý počet ľudí, ktorý bude na tento účel potrebný, bude taktiež povolený.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko