Na hlavný obsah

Konzílium odborníkov víta prijatie opatrení vrátane povinných kontrol zamestnancov

Nevylučuje ich sprísnenie.

Konzílium odborníkov víta prijatie opatrení vrátane povinných kontrol zamestnancov
Ilustračné foto - kontrola dodržiavania protipandemických opatrení. Foto: TASR

Konzílium odborníkov nevylučuje prípadné sprísnenie opatrení. Hovorí o tom, že epidemická situácia na Slovensku je aktuálne kritická. Ako informovali odborníci vo štvrtok (11. 11.), Slovensko potrebuje ráznu zmenu opatrení a zlepšenie ich dodržiavania.

Odborníci pozitívne vnímajú, že vláda prijala väčšinu z ich navrhovaných opatrení. Krátkodobým cieľom je podľa nich chrániť ľudské životy a zachovať funkčný zdravotný systém. Zo strednodobého hľadiska je podľa nich nevyhnutné výrazne zvýšiť zaočkovanosť  populácie.

„Len tak dokážeme zmierniť dosahy tretej vlny pandémie a  pripraviť sa na ďalšie. Rozhodujúce je bezodkladné uvedenie opatrení do praxe, sledovanie ich efektivity, ako aj ich rýchla adaptácia  v prípade, že sa ukážu ako málo účinné,“ uviedli.    

Konzílium považuje za kľúčové obmedziť vstup osôb, ktoré nie sú očkované a ani ochorenie neprekonali, na všetky miesta, kde sa združuje väčšie množstvo ľudí. „To sa týka podujatí aj prevádzok, s výnimkou nevyhnutných,“ povedali odborníci.

Za dôležité považujú odborníci to, aby sa do tohto procesu aktívne zapojili stavovské organizácie, združenia a asociácie. Vyzývajú ich, aby rozhodne a presvedčivo podporili očkovanie zamestnancov svojich členov a aby dbali na prísne dodržiavanie pravidiel.

Vítajú tiež povinné kontroly OTP pre všetkých zamestnancov. „Aby sme motivovali k očkovaniu, je do budúcnosti dôležité, aby si zamestnanci hradili testy sami. Prítomnosť  nezaočkovaných zamestnancov v gastrosektore považujeme z hľadiska epidemického rizika za prechodné riešenie. Návrat do normálneho života nám zabezpečí len očkovanie,“ uzavrelo konzílium.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko